Krwawnik 15g

13,99 zł

Opakowanie 15g

Dostępność: W magazynie
SKU
krwawnik-15g

Krwawnik

Opakowanie 15g

Krwawnik pospolity z łaciny (Achillea millefolium L.), jest to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. W ludowym nazewnictwie występuje jako tysiąclist, złocień krwawnik, żeniszek krwawnik. Bardzo pospolity w Eurazji oraz w Ameryce Południowej. W Polsce występuje licznie na całym obszarze kraju.

Surowiec lekarski (Millefolii herba) to całe lub rozdrobnione, wysuszone, kwitnące wierzchołki pędów, które zawierają nie mniej niż 2ml/kg olejku eterycznego i minimum 0,02% proazulenów w przeliczeniu na chamazulen. Olejek eteryczny (Millefolii oleum) zawiera swoim składzie związki azulenowe. Roślina zawiera także cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleine oraz sole mineralne (głównie sole cynku i magnezu).

Krwawnik działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriostatyczne i nieznacznie przeciwskurczowo. Pobudza też wydzielanie soków trawiennych i żółci. Kiedyś sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Obecnie stosuje się wewnętrznie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, skurczami jelit, niestrawnością. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne również w chorobie wrzodowej. Zewnętrznie krwawnik stosuje się w celu złagodzenia stanów zapalnych skóry, błon śluzowych oraz na rany aby przyspieszyć ich gojenie.


Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Krwawnik 15g
Twoja ocena