Co to jest waporyzator, vaporizer?

Waporyzator to urządzenie, które podgrzewa suszone zioła lub ich koncentraty (olejki, woski – w zależności od modelu waporyzatora) do odpowiedniej temperatury, w której uwalniają się pożądane, aktywne składniki w nich zawarte. W ten sposób powstała para nie zawiera toksycznych substancji, tak jak ma to miejsce przy klasycznym paleniu, gdzie powstaje gęsty i gryzący dym, a efekty waporyzacji są o wiele lepsze i równie zadowalające. Waporyzatory dzielimy na przenośne i stacjonarne, a także waporyzatory tzw. butanowe (bez elektronicznej stabilizacji temperatury)

 

Czym różni się waporyzator przenośny od stacjonarnego?

Waporyzatory przenośne są przeznaczone dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem i chcą mieć możliwość korzystania z waporyzacji swoich ulubionych ziół czy koncentratów. Vaporizery przenośne są dyskretne i możemy z nich korzystać niemal wszędzie. Większość modeli bez problemu mieści się w dłoni i z powodzeniem możemy je nosić w kieszeni spodni, plecaku, itp. Dużo z nich posiada także wymienny akumulator (najczęściej spotykany typ 18650). Coraz większa ilość najnowszych modeli jest wyposażona w gniazdo ładowania w standardzie USB-C.

Waporyzatory stacjonarne są przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku w domowym zaciszu, głównie z tego względu, że potrzebują stałego źródła zasilania – prądu z gniazdka elektrycznego. Są on też dużo większe, mają większą moc i oferują przeważnie lepsze efekty od modeli przenośnych, a niektóre z nich oferują także opcję waporyzacji z użyciem balonu, jak np. Volcano Hybrid czy Arizer Exreme-Q.

Waporyzatory butanowe to urządzenia przeznaczone raczej dla reakreacyjnych użytkowników, którzy lubią gęste i smaczne chmury i raczej nie interesuje ich ściśle określona temperatura waporyzacji ziół czy koncentratów. Najbardziej popularnymi waporyzatorami butanowymi są amerykańskie vaporizery kondukcyjne DynaVapDo ich działania potrzebujemy dobry palnik żarowy oraz czysty gaz. Innymi modelami są np. bardzo popularne polskie, konwekcyjne waporyzatory Tetra, a ich moc i wytwarzną parę możemy porównać z mocą bonga. 

Jaka jest różnica między waporyzatorem a bongiem lub fajką wodną?

W klasycznym bongu czy fajce wodnej, dochodzi do zwykłego spalania, efektem czego powstaje niezdrowy dla naszego organizmu i pełen toksycznych substancji dym. Oczywiście dym jest w minimalnym stopniu filtrowany przez wodę, zanim dotrze do naszych płuc, ale nawet po takiej filtracji wciąż jest to dym, wypełniony substancjami smolistymi i toksycznymi gazami. Waporyzator tak naprawdę nie potrzebuje filtra wodnego, ponieważ nie dochodzi tam do spalania i wytwarzana jest para, która nie zawiera toksycznych substancji powstałych na skutek spalania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby dodatkowo wspomóc się bubblerem czy filtrem wodnym, aby nasza para była jeszcze bardziej dla nas delikatna i smaczna.

 

Jaka jest różnica między waporyzatorem elektronicznym a vaporizerem butanowym?

Waporyzatory elektroniczne posiadają stabilizację temperatury, dzięki czemu możemy ustawić dokładnie taką temepraturę jaką chcemy i mamy pewność, że nie dojdzie do przypalenia waporyzowanych ziół. Vaporizery manualne np. Vaporizer żarówka – Eagle Bill, DynaVap czy Tetra są to waporyzatory przeznaczone raczej dla zaawansowanych vaperów, purystów, którzy lubią i chcą w ten sposób waporyzować swoje ulubione zioła. Ich używanie w zależności od danego modelu, wymaga nieco doświadczenia i mniejszej lub większej wprawy, gdyż przez nieodpowiednią technikę, możemy przypalić w nich nasz waporyzowany susz.

 

Czy waporyzacja naprawdę jest o wiele zdrowsza niż palenie?

Zdecydowanie TAK, nie ma co do tego wątpliwości. Jest to przede wszystkim dużo zdrowsza alternatywa dla zwykłego palenia, a często jak się okazuje, także bardziej ekonomiczna. Waporyzator nie przypala suszu, gdyż waporyzowny materiał nie ma kontaktu z ogniem. Vaporizer podgrzewa materiał, w zależności od danego modelu na kilku sposobów: gorącą komorą (kondukcja), gorącym powietrzem (konwekcja) lub obydwoma sposobami (ogrzewanie hybrydowe).

  

Jaka jest różnica między kondukcją, konwekcją a ogrzewaniem hybrydowym?

Kondukcja – czyli ogrzewanie przez przewodzenie. Komora w której znajduje się np. susz, jest ogrzewana i przekazuje ciepło.
Konwekcja – czyli ogrzewanie materiału strumieniem gorącego powietrza. Zioła lub koncentrat znajdujący się w komorze jest ogrzewany strumieniem gorącego powietrza, w momencie gdy bierzemy wdech.
Hybryda – połączenie dwóch powyższych metod ogrzewania.

 

 

Czy podczas waporyzacji para ma jakiś smak lub zapach?

W porównaniu do zwykłego palenia, wytwarzana para nie ma prawie żadnego zauważalnego i intensywnego zapachu podczas waporyzacji. Może występować delikatny zapach, zwłaszcza gdy waporyzujemy w wyższych temperaturach, jednak powstała para po chwili rozpuszcza się w powietrzu nie pozostawiając po sobie śladu, tak jak ma to miejsce przy tradycyjnym paleniu. Nikt nie lubi gdy nasze ubrania, włosy, mieszkanie śmierdzi dymem. Gdy zaczniemy używać waporyzatora, taki problem nie będzie nas dotyczył.

  

Dlaczego niektóre waporyzatory są tak drogie?

Waporyzatory mogą być drogie ze względu na zastosowane materiały (szkło borokrzemowe, stal nierdzewna,  ceramika Zirconia, tytan, itp.), technologię (rodzaj elementu grzejnego, analogowa lub cyfrowa kontrola temperatury itp.) oraz wiele innych czynników. Dobry waporyzator nie musi być wcale drogi, a drogi waporyzator niekoniecznie zawsze jest lepszy. Ale jeśli szukasz urządzenia, które wytrzyma długo i będzie można z niego wygodnie i efektywnie korzystać, zakup jednego z najtańszych waporyzatorów prawdopodobnie Cię rozczaruje. Sprawdź nasze polecane modele vaporizerów przenośnych w kwocie do 600 zł – KLIKNIJ.

 

Jaka jest różnica między waporyzatorem sesyjnym a on-demand?

Najczęściej spotykane są waporyzatory sesyjne, gdzie po napełnieniu komory materiałem, włączamy urządzenie i ustawiamy temperaturę a następnie waporzyaujemz aż do zużycia materiału, przeważnie przez kilka minut. W waporyzatorach sesyjnych, ważne jest aby zwaporyzować całą zawartość komory, gdyż w momencie kiedy chcielibyśmy przerwać inhalację i dokończyć ją za kilka chwil, ciepło które nadal będzie utrzymywać się w komorze, nawet po wyłączeniu urządzenia, cały czas będzie podgrzewać nasze zioła, zwyczajnie je zużywając.

Waporyzatory on-demand, są mniej popularne i jest ich zdecydowanie mniej na rynku ale działają w trochę inny sposób. Taki waporyzator rozgrzewa się momentalnie w ciągu maksymalnie kilku sekund i równie szybko stygnie, przez co nie odparowuje naszego suszu, gdy tego nie chcemy. Waporyzatory on-demand sprawdzą się dla tych wszystkich osób, które chcą wziąć jednego bucha i odczekać dłuższą chwilę przed następnym. Przykładem takiego elektronicynego waporyzatora jest np. Firefly 2+. a butanowego Tetra One.

 

Jak długo zatem rozgrzewa się waporyzator sesyjny?

Najszybsze modele dostępne na rynku rozgrzewają się w czasie poniżej 30 sekund. Są również modele które na rozgrzanie potrzebują nawet 2-3 minuty. Jednak nie oznacza to że waporyzator który szybko się rozgrzewa będzie dawał zawsze lepsze efekty od tych wolniej rozgrzewających się.

 

Ile trwa jedna sesja z suszem CBD?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od jakości suszu CBD, odmiany, stopnia wilgotności, ilości jaką napełnimy komorę, modelu waporyzatora, temperatury, częstotliwości brania buchów, itp. Ogólnie rzecz biorąc jedna sesja trwa przeważnie kilka minut. Warto jest kupić dobry i sprawdzony susz CBD, aby efekty naszej waporyzacji były zadowalające.

 

Czy trudno jest używać waporyzatora?

Zasadniczo nie o ile posiadamy dobry waporyzator ze stabilizacją temperatury, ale wszystko zależy od rodzaju waporyzatora. Takie modele jak np. Firefly 2+ lub większość modeli butanowych jak Tetrawymagają chwili „uczenia się” brania wdechów czy odpowiednia grzania dla wapków butanowych, oraz ogólnego korzystania dla uzyskania jak najlepszych efektów. W przypadku niektórych modeli opróżnianie i uzupełnianie komory ziół lub czyszczenie waporyzatora może być nieco uciążliwe. Zawsze należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre elementy mogą być bardzo gorące.

 

Jak będę wiedział czy susz już jest zużyty i kiedy przerwać waporyzację?

W przypadku suszu CBD, waporyzacja będzie trwała przeważnie kilka minut. Ciężko jednoznacznie określić jak długo i ile buchów otrzymamy z jednego nabicia waporyzatora. Zużyty susz CBD ma ciemny kolor (brązowo-brunatny), jego smak jest ostry (ziemny, orzeszkowy) a para coraz mniejsza. Z czasem każdy dojdzie do wprawy i będzie doskonale, wiedział ile i jak waporyzować.

 

Jak czyścić waporyzator?

Wszystko zależy od rodzaju waporyzatora jaki posiadamy. Niektóre waporyzatory są bardzo łatwe w czyszczeniu i mało się brudzą, inne będą wymagać częstszego czyszczenia ze względu na swoją skomplikowaną, składającą się z wielu elementów budowę.  W większości przypadków, do czyszczenia poleca się specjalne preparaty na bazie alkoholu ISO – sprawdź!

 

Para powoduje u mnie kaszel. Czy mogę coś zrobić, aby temu zapobiec?

Przyczyną kaszlu, duszenia, jest prawdopodobnie dość wysoka temperatura lub czasem rodzaj zastosowanego suszu czy koncentratu. Wszystko zależy też od stopnia zaawansowania, osoby które waporyzują już długo są przyzwyczajone w przeciwieństwie do osób początkujących. Aby schłodzić parę, możemy zaopatrzyć się w adaptery wodne, dzięki którym możemy podłączyć nasz vaporizer do filtracji wodnej, np. bonga. W sprzedaży są też dostępne dedykowane do każdego modelu bubblery (małe filtry wodne), które zazwyczaj montujemy do waporyzatora w miejsce ustnika. Para która będzie przechodzić przez chłodny szklany filtr i wodę będzie znaczniej chłodna i łagodna dla naszego gardła i płuc.

 

Czy w waporyzatorze mogę używać haszyszu?

Tak, jednak wszystko zależy od konkretnego modelu. Niektóre waporyzatory są przeznaczone tylko i wyłącznie do waporyzacji suchych ziół. W przypadku haszyszu temperatura odparowywania musi być nieco wyższa niż ta używana dla ziół. Ponieważ haszysz ma tendencję do topienia się po podgrzaniu, może to stanowić problem w przypadku waporyzatorów wykorzystujących sitko w komorze. Stopiony haszysz może stać się niebezpieczny, gdy spłynie do elementu grzewczego lub części elektrycznych znajdujących się wewnątrz urządzenia.

 

Czy w waporyzatorze mogę używać liqudiów?

Nie. Waporyzatory nie są przeznaczone do waporyacji płynnych liquidów (choć zdarzały się wyjątki), które mają bardzo płynną, rzadką konsystencję. Większość waporyzatorów przeznaczona jest do waporyzacji suszu, a spora ich część również do koncentratów.

 

Czy posiadanie waporyzatora jest legalne?

Tak jak w Polsce, w większości krajów posiadanie waporyzatorów jest również legalne.

 

Gdzie mogę kupić dobry i polecany waporyzator?

Oczywiście u nas, w sklepie internetowym VAPUJ.PL posiadamy największy wybór waporyzatorów przenośnych i stacjonarnych. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia, są oryginalne, nowe, objęte gwarancją. Jeśli chcesz kupić waporyzator ale nie wiesz, który model będzie dla Ciebie najlepszy to śmiało odezwij się do nas a z pewnością coś doradzimy :)