Lawenda 15g

14,99 zł

Opakowanie 15g

Dostępność: W magazynie
SKU
lawenda-15g

Lawenda

Opakowanie 15g

Lawenda z łaciny (Lavendula L.) – rodzaj rośliny z rodziny jasnotowatych. W skład wchodzi ponad 40 gatunków. Pochodzą z obszaru śródziemnomorskiego od Wysp Kanaryjskich po Indie. Typowym gatunkiem jest Lavendula spica L.

Kwiaty lawendy mają w swoim składzie oprócz pięknego zapachu wyjątkowe i bardzo pożądane substancje – duża ilość garbników (12%), triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne. Najcenniejszy jest olejek eteryczny o złożonej budowie. W jego skład wchodzą substancje, które rzadko występuję w świecie roślinnym, ale mają szerokie spektrum działania: linalol, geraniol, furfurol, pinen, cuneol, borneol, garbniki, cukry i związki mineralne.

Lawenda uspokaja i wpływa tonująco na układ nerwowy, dzięki związkom aromatycznym, zawartym w olejku lawendowym. Zapach łagodzi skutki stresu emocjonalnego, nerwowego i ułatwia zasypianie. Ususzone kwiaty i liście lawendy można trzymać w materiałowym woreczku przy poduszce, pomogą spokojnie przespać noc. Zapach lawendy pobudzi także aktywność umysłową w przypadku zmęczenia i znużenia. Skuteczne okaże się spryskanie wodą toaletową na bazie lawendy, zapalenie kominka aromaterapuetycznego czy wzięcie kąpieli z kilkoma kroplami olejku.

Lawenda wspomaga układ trawienny, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, żółci, poprawia apetyt i trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia. Pomaga w leczeniu zaparć i przy niestrawności. Napary z lawendy złagodzą także bóle miesiączkowe i brzucha.

Olejek lawendowy dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i bakteriobójczym jest pomocny w zwalczaniu różnych infekcji: zapalenie gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków. Nalewkę lawendową można stosować profilaktycznie w okresie zwiększonego zagrożenia przeziębieniami i grypą.

Również w przypadku problemów skórnych – trądziku stosuje się olejek lawendowy. Przyspiesza i regeneruje skórę.


Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Lawenda 15g
Twoja ocena