Szałwia 15g

13,99 zł

Opakowanie 15g

Dostępność: W magazynie
SKU
szalwia-15g

Szałwia

Opakowanie 15g

Szałwia lekarska, z łaciny Salvia officinalis L. – jest to gatunek z rodziny jasnotowatych. Rośnie głównie w rejonach Morza Śródziemnego, w takich krajach jak Albania, Jugosławia, Grecja, Włochy, ale występuje również gdzieniegdzie po za tymi obszarami. Jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie. Nazwa jej wywodzi się z łacińskiego słowa salvus oznaczającego zdrowie.

Szałwia lekarska to roślina lecznicza, znana była już w starożytności jako roślina lecznicza, a także i magiczna. Rzymianie i Grecy stosowali ją jako lekarstwo na problemy ze wzrokiem, utratę pamięci czy ukąszenia węża. W średniowieczu była lekiem na gorączkę, przeziębienia, padaczkę oraz choroby wątroby i zaparcia. Uważano, że jest afrodyzjakiem. Arabscy uczeni twierdzili, że jej spożywanie przedłuża życie, natomiast w starożytnym Rzymie zbiorom szałwii towarzyszyły określone zwyczaje.

Surowiec lekarski to liście szałwii Folium Salviae, zawierają od 2,5 do 3% olejku lotnego, w skład którego wchodzą m. in. tujon, cyneol, kamfora i pinen. Szałwia zawiera także garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, gorycze, duże ilości witaminy B1, witaminy PP oraz karoteny i duże ilości witaminy C.

Działanie: szałwia wspomaga pracę układu trawiennego, obniża też poziom cukru we krwi, a napary łagodzą zapalenia gardła i skóry. Działa także na depresję, zmęczenie, wyczerpanie. Napar stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym, przede wszystkim u gruźlików i neurotyków, a także do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowate nóg, jako dolewkę do kąpieli w chorobach reumatycznych, wysypkach oraz innych problemach skórnych. Stosowana jest również do płukania jamy ustnej gardła dzięki jej właściwościom bakteriobójczym, jest skuteczna przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i anginie. Herbata z liści hamuje biegunkę.


Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Szałwia 15g
Twoja ocena