W nowym DaVinci IQ2 producent wprowadził kilka fajnych zmian i ulepszeń, trzymając się jednak wypróbowanej i pierwotnej formuły. Jakie są różnice między pierwszym IQ a nowym IQ2?

 


 

Zobacz też:

 

 

 

Czym jest susz CBD? Co warto wiedzieć na jego temat?

 

Zeus Arc GT - waporyzator ze złotem

 

Argo - unboxing i prezentacja

 

 

 


 

Łatwość obsługi

Oba modele, zarówno IQ jak nowy IQ2 są do siebie bardzo podobne i w swoim wyglądzie i działaniu. IQ2 jest nieco ulepszonym modelem. W szczególności czyszczenie IQ2 jest znacznie mniej uciążliwe niż w pierwotnej wersji. Małe miejsce w pobliżu uszczelki koło komory jest teraz bardziej dostępne i łatwiejsze w czyszczeniu.

Nowy DaVinci IQ2 ma również kilka różnych funkcji zawartych w oprogramowaniu, w szczególności nowy system kontroli dozowania. To wszystko można obsługiwać z poziomu samego urządzenia za pomocą trzech przycisków i inteligentnego wyświetlacza LED. Oba modele mają tą samą wysokiej jakości ścieżkę przepływu powietrza oraz ten sam zakres obsługiwanych temperatur.

Nauka systemu dawkowania zajmuje trochę czasu, ale warto, jeśli chcesz precyzyjnie i dowolnie , dokładnie tak jak lubisz waporyzować swój ulubiony susz CBD lub inne zioła. Ostatecznie oba modele są dość proste w użyciu z niektórymi zaawansowanymi opcjami, ale IQ2 po prostu wygrywa dzięki większej elastyczności i nowym funkcjom.

 

 

Na jak długo wystarcza akumulator?

W tym aspekcie zarówno jeden jak i drugi model zasilany jest takim samym, wymiennym akumulatorem typu 18650 o pojemności 3500 mAh. IQ2, być może posiada minimalnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, ponieważ komora jest teraz lepiej izolowana, emitując mniej ciepła i poprawiając tym samym wydajność energetyczną.

Ładowanie akumulatora w waporyzatorze przez port microUSB zajmuje dość długo, bo około 3,5 godziny. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w zewnętrzną ładowarkę dla tego typu ogniw oraz zapasowe ogniwa 18650 na zmianę. Wtedy nie czekając na naładowanie możemy wyjąć z urządzenia wyczerpany akumulator, włożyć do ładowarki a w waporyzatorze umieścić drugie, już wcześniej naładowane.

 

Komora grzewacza IQ2 vs IQ

Jeżeli chodzi o komory w tych modelach to są pewne różnice. Komory są dość pojemne i pomieszczą około 0,3-0,5 grama suszu i wykorzystują ten sam ceramiczny element grzewczy. Jednak nowy IQ2 daje możliwość waporyzacji wszelkiego rodzaju koncentratów – wosków, żywic, itp. Tak zwana „Perła/kulka” została nieznacznie ulepszona, aby działać trochę lepiej jako reduktor komory, choć w sumie nie wprowadzono wielu zmian w tym zakresie.

Podczas gdy przyjęło się, że ogólnie waporyzatory konwekcyjne są znacznie lepsze i wydajniejsze, kondukcja w IQ i IQ2 działa świetnie i daje naprawdę zadowalające rezultaty.

 

Jaka jest jakość pary?

W każdym szanującym się waporyzatorze, ścieżka pary lub inaczej mówiąc ścieżka przepływu powietrza powinna być całkowicie odizolowana od elektroniki. W przypadku IQ i IQ2 tak jest.

Jakość pary jest bardzo podobna, jednak z lekką przewagą dla nowego IQ2. Regulowany przepływ powietrza jest tutaj rzeczywistym czynnikiem dodatnim, podobnie jak ustnik, który ma nieco większe otwory przepływu powietrza. Zmniejsza prawdopodobieństwo zatkania i zapewnia zauważalnie większy przepływ powietrza, dzięki temu branie buchów jest po prostu przyjemniejsze. Produkcja i smak pary pozostały w większości niezmienione, oczywiście czynnikiem oddzielającym jest to, jak otwarty jest sam przepływ powietrza, który może dostosować stosunek pary do powietrza w zależności od upodobań.

Oba vaporizery zapewniają świetną jakość pary jak na waporytzator kondukcyjny spośród innych modeli przenośnych z tego typu ogrzewaniem. Podsumowując, jakość pary jest w większości taka sama, chociaż zauważyliśmy dość rozsądną poprawę przepływu powietrza dzięki IQ2.

 

Jak bardzo dyskretne są IQ2 i IQ?

Nowy IQ2 jest o 9% większy i 11 gramów cięższy niż stary brat IQ. Jest to nie wielka różnica, praktycznie ledwo dostrzegalna. Oba modele bez problemu noszą się w kieszeni i bardzo dobrze chowają w dłoni. Wygodne do trzymania, dyskretne i małe, wyglądają bardziej jak power bank niż waporyzator.

 

 

Podsumowanie

DaVinci produkuje całkiem solidne i niezawodne urządzenia. Ich ostatnie waporyzatory do IQ, MIQRO i najnowszy IQ2. Zarówno IQ jak IQ2 są objęte 10-letnią gwarancją producenta co jest bardzo miłym akcentem.

Obudowa IQ2 jest wykonana ze szczotkowanego aluminium i wygląda znacznie lepiej.

Cena IQ2 powinna oscylować w granicy 1000 zł i być nieco wyższa od starszej wersji IQ, jednak warto dopłacić tę nieznaczną kwotę do nowego modelu, choć warto zaznaczyć że pierwsze IQ jest także równie dobre, więc wszystko zależy od budżetu jaki mamy do dyspozycji.

 

Dla kogo przeznaczone są IQ2i IQ?

Bracia DaVinci najlepiej nadają się dla kogoś, kto jest często w ruchu, poza domem i preferuje większe dawki suszu, gdyż komory obu modeli są pojemne. Oczywiście można je znacznie zmniejszyć za pomocą przekładek komory i pereł.

IQ2 jest lepszy pod kilkoma względami: łatwiejsze czyszczenie, wygodniejsza klapka baterii, zmieniona pokrywa górna, zwiększony przepływ powietrza wraz z możliwością jego regulacji, dodano system kontroli dozowania, poprawiono perłę, dodano kapsułkę dozującą, poprawiono przewodność cieplną i zmieniono wykończenie obudowy urządzenia.

Tak na marginesie DaVinci wykonało lepszą robotę udoskonalając swój flagowy model IQ niż firma Storz & Bickel wypuszczając Crafty+. Jeśli posiadasz już waporyzator IQ, to być może nie warto kupować IQ2, natomiast jeśli jesteś na kupnie waporyzatora przenośnego i rozważasz zakup IQ lub IQ2 to warto wydać trochę więcej pieniędzy i wziąć ulepszony IQ2.

 

Oto kilka porad i sztuczek dla DaVinci IQ2 i IQ, które sprawią, że waporyzatory będą działać jeszcze lepiej:

Drobno zmielone zioła, będą lepiej waporyzowane przez IQ czy IQ2 i ich ogrzewanie kondukcyjne.

Bierz długie i wolne wdechy, zamiast szybkich i krótkich, jeśli chcesz zmaksymalizować efekty.

Możesz waporyzować różne zioła lub umieścić je także w dodatkowej komorze smakowej dla uzsykania dodatkowego aromatu i nie tylko.

Inteligentne ustawienie to świetny sposób na automatyczne podniesienie temperatury podczas sesji, zaczynając od niskiej termperatury dla uzsykania jak najlepszego smaku smaku, a kończąc na wysokiej temperaturze dla maksymalnego wykorzstania waporyzowanego materiału.

Metalowe narzędzie do mieszania wygodnie chowa się w urządzeniu, umożliwiając łatwe mieszanie komory w połowie trwania sesji w celu równomiernego ogrzania suszu.