co to jest waporyzator

Co to jest waporyzator (vaporizer)?


Urządzenie nazywane także parownik, odparownik, vaporyzer, waporyzer, waporizer, waproizator.
Ogólnie to urządzenie mające na celu podgrzanie i odparowanie jakiejś substancji. Odparowana substancja (para) ma służyć do inhalacji przez użytkownika. Urządzenie jest zbudowane z komory do której możemy włożyć (nabić) jakąś substancję. Może to być mateiał roślinny (susz), ale także substancje płynne lub konsystencji wosku czy oleju. Komora ta jest podgrzewana i dzięki temu powstaje para (ang. vapor). Para ma następnie zostać inhalowana przez użytkownika.
Odparowywanie ma na celu uzyskanie jak największej ilości substancji aktywnych z materiału do odparowywania. Materiały do odparowywania to często konopie, tytoń lub inne zioła lub mieszanki ziół.

Waporyzatory stosują różne metody podgrzewania materiału. Elektryczną grzałką, płomieniem np. z zapalniczki gazowej. Wskazane jest aby elementy które nagrzewają się były jak najmniej podatne na działanie temperatury, przeważnie jest to metale szlachetne, ceramika oraz szkło żaroodporne.
Pary wydobyte z materiału mogą być bezpośresnio wdychane (inhalowane) za pomocą węża lub rury, lub też gromadzone w balonie.
Vaporizery są alternatywą dla palenia, jeśli są używane poprawnie to powinny podgrzewać materiał do niższej temperatury niż w przypadku spalania. Dzięki temu możemy uzyskać lepszą wydajność w pozyskiwaniu składników aktywnych, oraz spore ograniczenie szkodliwych a także trujących i drażniących środków wydzielanych podczas spalania. Pozatym vaporyzacja ogranicza także substancje które wydycha palacz z dymem który powoduje efekt tzw. biernego palenia.

Waporyzacja w papierosach elektronicznych (e-papierosach)

E-Papierosy można także określić jako urządzenia służące do odparowania (waporyzacji) płynów zwanych liquidami, głównie bazujących na glikolu/glicerynie. Służą głównie do dostarczania nikotyny dla użytkownika. Vaporizer taki jest zbudowany z baterii, grzałki i pojemnika na płyn tzw. e-liquid. Podczas waporyzacji grzałka podgrzewa e-liquid i wytwarza parę. Użytkownik inhaluje tak powstałą parę. Odczucia użytkowników są podobne do użytkowania tradycyjnych papierosów. E-papierosy posiadają różne kształty, ale przeważnie mają budowę cylindryczną. E-papierosy służą do wielokrotnego użytku, ale są także jednorazowe. E-liquidy produkowane są przeważnie na bazie glikolu propelynowego oraz gliceryny. Do składu dodawane są różne zawartości nikotyny oraz naturalne lub chemiczne substancje zapachowe (smakowe).
Zostało stwierdzone że e-papierosy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy.

Waporyzacja suszu i/lub wosku

Waporyzatory do suszu oraz wosku służą do odparowywania substancji czynnych z przeróżnych suszonych ziół i/lub ich ekstraktów zwanych woskami. Co ważne nie nadają się do odparowywania e-liquidu takiego jaki jest używany w papierosach elektronicznych. Czyli de fakto nie mogą zostać uznane za papieros elektroniczny, gdyż ze względu na swoją konstrukcję nie mogą być wykorzystywane do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika tak jak to ma miejsce w papierosie elektronicznym.

Waporyzacja marihuany

Vaporizery są używane do inhalacji marihuany. Jest to w szczególności popularne w USA. Zostało przeprowadzone wiele badań analizujących skład suszu z kwiatostanu konopi. Istnieje około 483 zidentyfikowanych substancji chemicnych wchodzących w ich skład. Aromatyczne terpenoidy zaczynają parować przy 126,0 °C (258 °F), ale najbardziej psycho-aktywną substancją jest tetrahydrokanabinol (THC), kanabidiol (CBD) i cannabinol (CBN) odparowuje dpiero w pobliżu swoich temperatur wrzenia, czyli: THC 157 °C (315 °F), CBD 160-180 °C (320 °F-356 °F), CBN 185 °C (365 °F).

Vaporizery w zastosowaniach medycznych

Są to często waporyzatory z wymuszonym obiegiem powietrza, czyli posiadają doczepiany balon (worek) który zostaje zapełniony parą wytworzoną przy podgrzaniu materiału. Następnie zdejmujemy balon i inhalujemy jego zawartość.
Badania wykazały że waporyzacja konopi w istotnym stopniu ogranicza przyjmowanie substancji szkodliwych w porównaniu z tradycyjnym przyjmowaniem poprzez palenie. Jest to bardzo istotne dla pacjentów medycznej marihuany wykorzystanej przy leczeniu takich chorób jak: przewlekłym bólem stwardnienie rozsiane, padaczka, i HIV / AIDS. Szacuję się że około 10-20% procent osób w USA, cierpiących na powyższe schorzenia potwierdza iż pali marihuanę w celach leczniczych.
W badaniu opublikowanym w Journal of Psychopharmacology z maja 2008 stwierdzono, że vaporizery są "najodpowiedniejszym sposobem podawania THC." Badanie przeprowadzone w 2007 roku przez Universytet Californii w San Francisco, opublikowane w Journal of American Academy of Neurology, założył, że "nie było praktycznie żadnej ekspozycji na działanie szkodliwych produktów spalania z wykorzystaniem urządzenia odparowującego (vaporizera)." Badanie przeprowadzone przez naukowców w 2006r. w Leiden University na temat użycia vaporizerów wykazało że są one (waporyzatory) "bezpiecznymi i skuteczne Systemami dostawy kanabinoidów. " Badania potwierdziło, że ilość THC odparowywane przy vaporyzacji były równoważne z ilością dostarczaną podczas spalania. Na bazie tych badań możemy na chwilę obecną spokojnie stwierdzić iż waporizery są najlepszymi urządzeniami które mogą posłużyć do dostarczania substancji czynnych z konopi (THC, CBD, itd) dla pacjentów medycznych.

Wydajność waporyzatorów w odparowywaniu substancji czynnych

Podstawowe kryteria które wpływają na wydajność waporyzacji:
Temperatura
Gęstość suszu
Wagowa zawartość wody, oraz olejów
Konsystencja materiału w komorze grzejącej
Czas przechowywania par pomiędzy wytworzeniem a inhalacją
Metoda inhalacji (sposób wdychania)

Nie wszystkie z wyżej wymienionych kryteriów zostały naukowo przebadane. Najwyższą efektywność w odparowywaniu substancji czynnych z konopi wykazano przy temperaturze około 226 °C (439 °F). Przy temperaturze pomiędzy 150 °C (302 °F) do 180 °C (356 °F) stopni efektywność odparowywania przez vaporizer spada do około 50%, w zależności od materiału.
Im dłużej vapor (opary) są przechowywane tym mniejsza jest w nim zawartość THC, spowodowane jest to osiadaniem (skraplaniem) się jego na powierzchni vaporizera lub balonu. Ta strata może być znikoma w ciągu kilku minut, ale może przekroczyć 50% po 90 minutach. W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Leiden stwierdzono, że aż 30% -40% wdychanego THC nie została wchłonięta przez płuca, wydostało się ono razem z wydychanym powietrzem.

Wykorzystanie waporyzatorów przez kucharzy

Vaporizery są czasami wykorzystywane przez kucharzy w celu podgrzania do odpowiedniej temperatury ziół oraz przypraw. Ma to na celu wzmożone uwalnianie smaku. Inne metody podgrzewania lub przygotowywania ziół oraz przypraw wraz z jedzeniem, mogą pozbawić je intensywnego smaku. Bardzo łatwo przegrzać lub przypalić zioła czy przyprawy podczas gotowania czy pieczenia, stąd pomysł wykorzystania vaporizerów.

Źródła wiedzy o vaporizerach

VaporizerForum.pl