Czyszczenie vaporizera – metody na odświeżenie swojego urządzenia.

Ponieważ co raz więcej osób korzysta z vaporizerów, ważne jest też aby sprzęt był utrzymany w czystości i służył nam długo i bezawaryjnie. Podobnie jak w przypadku szklanych lufek, czy fajek wodnych, waporizery również ulegają ubrudzeniu.

Pierwszą rzeczą jaką trzeba wiedzieć to to jak zbudowane jest nasze urządzenie, i ze względu na różnicę w budowie każde będzie wymagało trochę innych metod czyszczenia. Proste PENy zbudowane są z 3 części – baterii, ustnika, naboju na płyn lub komory na susz. Bateria i cała główna część urządzenia rzadko wymaga czyszczenia, najbardziej brudzi się ustnik i miejsce w którym umieszczamy substancje które później waporyzujemy. Zabrudzenia z olejków/e-liquidów usuwamy za pomocą  wacika albo szmatki, można również używać papierowego ręcznika.

Ustnik jest elementem który niezależnie od typu vaporizera zawsze będzie ulegał przybrudzeniu. Podczas waporyzacji wraz z powietrzem które przepływa przez ustnik wędrują zanieczyszczenia z otoczenia oraz z materiału który waporyzujemy. Ustnik ma stale kontakt z naszymi ustami i warto zadbać o to aby był zawsze czysty. Jest to jednak dość prosty element do czyszczenia więc nie powinien sprawiać kłopotów. Również tutaj poleca użyć się szmatki, wacika lub patyczka do uszu do trudno dostępnych miejsc. Niektóre modele możemy czyścić również alkoholem, warto sprawdzić w instrukcji naszego vaporizera co jest tam napisane na ten temat i czy na pewno możemy zrobić to w ten sposób.

Regularnie powinno się opróżniać komorę z resztek materiału i wysypać  do kosza już zwaporyzowany/zużyty susz. Co jakiś czas powinno wykonywać się bardziej dokładne czyszczenie za pomocą wyciorka/szczoteczki które są przeważnie dołączone w zestawie wraz z vaporizerem. Nie należy stosować wody do czyszczenia wnętrza komory gdyż może ona uszkodzić elementy grzewcze czy elektronikę.  Ewentualnie na zewnątrz urządzenia aby usunąć nagromadzony brud możemy ostrożnie użyć wilgotnej szmatki. Wymienne elementy metalowe takie jak siteczka w ostateczności możemy po wymontowaniu przepalić nad ogniem. Wypali to wszelkie nagromadzone resztki suszu którego nie sposób usunąć w inny sposób.

Użytkownicy którzy stosują gęsty olejek czy wosk małą trochę więcej roboty. Lepkie i gęste substancje znacznie bardziej przylegają do wszystkich elementów i trzeba poświęcić trochę więcej czasu i uwagi na ich wyczyszczenie. Jednak te urządzenia są przystosowane do używania w nich substancji ciekłych więc czyszczenie ich przy pomocy niewielkiej ilości alkoholu nie jest problemem. Również w tym przypadku używamy wacika, szmatki, czy patyczków do uszu do czyszczenia wnętrza komory. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na elementy grzewcze aby ich przypadkiem nie uszkodzić.