Konopie, a mindfulness. Poznaj przepis na błogi spokój.

Konopie, a mindfulness. Poznaj przepis na błogi spokój.

 

Konopie od zarania dziejów wykorzystywane były i nadal są w celach rytualnych, podnoszenia świadomości czy relaksacji.

Nic w tym dziwnego, w końcu to roślina o enteogenicznej mocy, a więc takiej która wpływa na nasze postrzeganie, nastrój, samopoczucie.

Sam układ endokannabinoidowy, którego funkcje i możliwości opisujemy na naszym blogu już od dawna, odpowiada za stan homeostazy, a więc równowagi i to na wielu poziomach. Nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

Dzisiaj zabierzemy Cię do świata mindfullnes, opowiadając o tym jak konopie wpływają na nasz stan umysłu i postrzegania rzeczywistości.

Zaparz swoją herbatkę konopną i chodź chłonąć ten wpis!

Czym jest mindfulnes?

Zaczniemy od zdefiniowania czym jest mindfulnes, nim przejdziemy do połączenia go z konopiami.

Mindfulness to nic innego jak trening uważności, bycia w tu i teraz, koncentrowania się na stanie obecnym, mający na celu zmniejszenie poziomu stresu, lęków, zmęczenia, bezsenności a nawet bólu! Czyli tego wszystkiego, z czym człowiek zachodu mierzy się dzień w dzień.

Anandamid. Wewnętrzna cząsteczka błogości.

Nasz organizm naturalnie produkuje substancje, które swoją strukturą są bardzo podobne do kannabinoidów. Mowa o anandamidzie i 2-AG, aczkolwiek z punktu widzenia mindfulness skupimy się na tym pierwszym.

Jogini nazywają anandamid cząsteczką błogości. I wszystko byłoby super, gdyby nie fakt że produkuje się on w zbyt małej ilości i zbyt krótko w naszych organizmach. Albo tylko wtedy, gdy doznamy urazu np. kończyn. Wtedy przychodzi nam z pomocną dłonią, jako swoista naturalna tabletka przeciwbólowa.

Ale my nie chcemy, aby anandamid produkował się tylko w ramach doznawanych urazów, prawda?

A więc, aby podkręcić jego wewnętrzną produkcję musimy być w spokoju, uważności, obecności i w tu i teraz.

I tu wjeżdżają na salę konopie, ubrane całe na … zielono!

Bowiem konopie jak żadna inna roślina, potrafią nas w tu i teraz, a także spokoju osadzić.

Jak to możliwe, że konopie wpływają na stan świadomości?

Po pierwsze z powodu wcześniej już wspomnianego - układ endokannabinoidowy to strażnik naszej wewnętrznej równowagi, na wielu poziomach. Po wprowadzeniu do organizmu kannabinoidów, rozpoczyna się szereg procesów mających na celu chociażby poprawę gospodarki serotoniną, czyli hormonem odpowiedzialnym m.in. za nasz dobry nastrój.

Układ nerwowy wycisza się, uspokaja, tonizuje. Myśli zaczynają się harmonizować. Spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ciało się relaksuje.

W takim stanie człowiek ma dużo większe szanse na to, by wejść w stan medytacji. Stan ukojenia. W stan w którym łatwiej mu postrzegać rzeczywistość, kontemplować ją. Wyostrzają się zmysły, dzięki temu widzimy i słyszymy więcej, a każdy posiłek to podróż po kulinarnym raju.

Dzięki kannabinoidom łatwiej jest nam wejść w stan flow, w stan w którym wszystko płynie.

Często po spożyciu konopi pojawia się też chęć na kreację, na bycie twórczym. To dlatego artyści tak często sięgają właśnie po tę roślinę. I zaczynają o tym mówić coraz głośniej. Konopie pozwalają artystom wczuć się w to co tworzą, porzucić schematy i negatywne przekonania o swoim dziele, puścić wodzę fantazji.

Już sam Szekspir tworzył nie tylko pod wpływem, ale i dla tej cudownej rośliny. W swoich dziełach odnosił się do konopi, jako do czegoś co wzmaga pomysłowość. Ale w szkole o tym nie mówią, prawda?

Uzdrawiająca moc oddechu.

Oprócz tego konopie nierozerwalne są z oddechem. Palenie ich to najstarsza forma konsumpcji.

Paląc je w sposób tradycyjny, z fajek wodnych, albo za pomocą waporyzatora używamy naszych płuc. Musimy wziąć głęboki wdech i wydech. A to już prosta recepta na spokojniejszy umysł, co dodatkowo podkręca właściwości samych kannabinoidów.

Dzięki temu łatwiej nam osiągnąć stan wolny od natrętnych myśli, uspokoić ciało, oddech, umysł, serce, tętno.

 

Jak widzisz drogi czytelniku, konopie to roślina która jest łącznikiem pomiędzy Tobą, a światem mindfulness. Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę w tym temacie, zapoznaj się koniecznie z naszą ofertą! Otwieramy przed Tobą drzwi do najlepszej jakości olejków CBD, suszów konopnych CBD, a także akcesoriów do palenia i sprzętów do waporyzacji, najwyższej jakości i w dodatku w korzystnych cenach!