Vaporizery typu PEN kontra Vaporizery przenośne

 

W świecie waporyzacji istnieją dwa główne typy urządzeń przenośnych jakie możemy rozróżnić, są to tak zwane urządzenia typu PEN oraz pozostałe vaporizery przenośne. Mimo że mogą wydawać się podobne, to na podstawie tego który to jest typ vaporizera możemy rozróżnić ich główne cechy. Tak samo jak przysłowiowej książki nie należy oceniać po okładce, tak i tutaj warto bliżej przyjrzeć się parametrom technicznym.

 

PENy są to proste vaporizery, i jednocześnie najmniejsze ze wszystkich. Nie bez powodu mają taką nazwę, gdyż ich rozmiar i kształt jest podobny do długopisu. Są bardzo łatwe w użyciu i dyskretne. Nie mają pojemnej baterii ani ustawień temperatury. Ich użytkowanie sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku, gdy chcemy wziąć bucha naciskami i przytrzymujemy przycisk a wbudowana grzałka podgrzewa materiał. Wszystkie jednak przypominają klasyczne i znane e-papierosy. Wadą ich jest to że mogą przypalać susz, nie posiadają stabilizacji temperatury i często sama grzałka wchodzi w bezpośredni kontakt z materiałem na skutek czego następuje przypalenie. Istnieją szklane dystanse które można bez problemu dokupić i instalowane w miejsce grzałki zapobiegają po części przypalaniu. Niektóre różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami, jedne są tylko do suszu inne również do olejków czy wosku. Większość PENów jest tańsza od droższych „normalnych” vaporizerów.

 

Druga kategoria czyli vaporizery przenośne, są bardziej zaawansowane i oferują użytkownikowi więcej możliwości i dużo lepszą kulturę pracy. Kształt ich jest bardzo zróżnicowany, jedne wyglądają jak trochę większe PENy (e-papierosy) inne natomiast są prostokątne o wymiarach zbliżonych do paczki papierosów, jeszcze inne mają bardziej fikuśny wygląd, ale cechą wspólną pozostaje to że są to nadal urządzenia przenośne. Oferują znacznie więcej funkcji niż proste PENy, tutaj mamy zazwyczaj opcje ustawiania temperatury, często występują też vaporizery z wyświetlaczami LCD lub OLED, mają chowane i wymienne ustniki, mocniejsze baterie i oferują lepszą jakość waporyzacji. Ceny tych vaporizerów są nieco wyższe niż tych tańszych typu PEN, ale nie wątpliwie posiadają same zalety.

 

Generalnie wybór sprowadza się do decyzji który vaporizer będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni. Jeżeli kryterium wyboru dla Ciebie jest cena i dyskrecja urządzenia to w takim razie wybór pada na PENy. Nie należy od nich wiele oczekiwać ale swoje zadanie powinny spełnić w miarę swoich możliwości. Jeśli natomiast cenisz sobie wygodę użytkowania i przede wszystkim jakość waporyzacji to nie ma wątpliwości że należy wybrać normalny pełno funkcyjny vaporizer który z powodzeniem można używać na co dzień i który daje świetne rezultaty. I tego typu urządzenia zdecydowanie polecamy.