Jak dbać o waporyzator, by posłużył długie lata?

 

Jak dbać o waporyzator, by posłużył długie lata?

 

Zakup tego niezwykle ułatwiającego ziołowe terapie sprzętu, wiąże się niejednokrotnie ze sporym wydatkiem. Warto zatem pochylić się nad tematem tego, w jaki sposób dbać o waporyzator tak, by służył przez wiele lat.

Przygotowaliśmy więc konkretny poradnik, który pozwoli Ci zapoznać się z najważniejszymi aspektami troskliwej opieki nad Twoim waporyzatorem.

Zapraszamy do lektury.

Pierwsze uruchomienie waporyzatora.

Każdy sprzęt może wymagać od swojego użytkownika zupełnie innego podejścia przy pierwszym uruchomieniu. Zalecamy więc szczegółowe przejrzenie dołączonej do waporyzatora instrukcji, bowiem często zdarza się tak, że nim zaczniesz używać swojego inhalatora, będziesz musiał jednorazowo ładować baterię przez nawet kilka godzin.

Po co? Głównie by przedłużyć jej żywotność.

Dlatego nim uruchomisz swój waporyzator po raz pierwszy, by oddać się błogiemu relaksowi, przeczytaj instrukcję.

Czyszczenie waporyzatora. Jak robić to dobrze?

Waporizery to sprzęty wielokrotnego użytku. Dlatego będą od nas wymagały okresowego czyszczenia. Na czym polega taka pielęgnacja?

Na regularnym czyszczeniu komory, w której znajduje się susz poddawany waporyzacji, a także na czyszczeniu ustnika za pomocą specjalnych akcesoriów do pielęgnacji, a także alkoholu bądź dedykowanych preparatów, które nie tylko dokładnie i szybko usuwają zabrudzenia, ale i są delikatne dla materiału z którego wykonany jest nasz waporyzator. Mowa wtedy o takim środku do czyszczenia waporyzatorów, o płynnej konsystencji: https://vapuj.pl/vapo-cleaner-srodek-do-czyszczenia-100ml.html

Zalecamy, by po każdej sesji wyjąć zużyty już susz i za pomocą wyciorków, szczoteczek i patyczków pozbyć się z komory zabrudzeń, a także pyłków. Takie „sprzątanie na bieżąco” zapobiegnie przywarciu do ścian waporyzatora poważniejszych zabrudzeń, nad których usunięciem w późniejszym czasie, będziesz musiał spędzić dużo więcej czasu.

Co kilka sesji należy podejść do dokładniejszego czyszczenia.

Wtedy do akcji zapraszamy:

  • środek do czyszczenia waporyzatorów

  • płatki higieniczne

  • patyczki bawełniane.

Oczywiście każdy model będzie składał się z różnych części, wykonanych ze specyficznych materiałów. Dlatego tutaj również warto zajrzeć do instrukcji, by poznać zalecenia producenta.

Natomiast sztandarowa zasada brzmi: szklane czy metalowe elementy (jak np. ustnik) można śmiało zanurzać i moczyć w alkoholu izopropylowym, natomiast już np. drewnianym, plastikowym czy akrylowym - warto oszczędzić tego zabiegu. Takie elementy wystarczy przemyć ciepłą wodą. To zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom.

Tak samo w przypadku waporyzatorów stacjonarnych – wąż inhalacyjny doprowadzający ziołową parę do ustnika, również nie powinien być czyszczony alkoholem, a ciepłą wodą. Mógłby się odkształcić, a tego nie chcemy.

Komorę spalania, którą wcześniej oczyściliśmy z pyłków, warto przetrzeć namoczonym w płynie do czyszczenia waporyzatorów, bawełnianym patyczkiem. Ale absolutnie nie wolno do komory go wlewać! Nawet jeśli wydaje się, że jest szczelna.

Po tym zabiegu warto włączyć pusty waporyzator i ustawić maksymalną temperaturę, a następnie pozwolić na to, by podczas pełnej sesji, z komory ulotniły się pozostałości po rozpuszczalniku.

Jeżeli posiadasz waporyzator pompujący balonik, to niestety kiedy ulegnie znacznemu zabrudzeniu, będziesz musiał go wymienić na nowy. Nie da się tej części czyścić.

A jak dbać o baterię waporyzatora, by była wieczna?

Czyszczenie całego waporyzatora to jedno, ale by służył nam przez lata warto również zadbać o jego zasilanie. Pierwszym krokiem w tym celu jest to, co już opisaliśmy na wstępie. Czyli długie ładowanie przy pierwszym użyciu sprzętu.

Natomiast aktualnie większość obecnych na rynku waporyzatorów wyposażona jest w baterie na tyle trwałe i mocne, że nie trzeba się obawiać o ich żywotność, jeśli:

  • zostawiasz podłączony do ładowania waporyzator na całą noc

  • doładowujesz go, mimo że bateria ma jeszcze np. „połowę swojej mocy”.

Warto mieć jednak na względzie, że jeżeli nie używasz swojego waporyzatora przez dłuższy czas, to lepiej zostawić w nim całkowicie naładowaną baterię. To przedłuży jej życie.

 

Wiemy, że czyszczenie waporyzatorów to wśród ich użytkownik temat chętnie pomijany. Wiadomo – nie chce się Ale słuchajcie, warto! Warto dbać o swój sprzęt, bo zwyczajnie odwdzięczy się za to brakiem awarii i długowiecznością!

Wszystkie potrzebne w tym celu akcesoria, zakupisz w naszym sklepie www.vapuj.pl