Olej z nasion konopi dla zdrowia i urody

Olej z nasion konopi jest uzyskiwany w procesie tłoczenia wytwarzany z ziaren konopi siewnych. Zaliczają się one do roślin włóknistych i oleistych, a uzyskiwanych z nich materiał znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Włókna jakie robi się z konopi są niezwykle wytrzymałe a przy tym bardzo lekkie, co czyni je idealnym surowcem w wytwarzaniu odzieży, czy wiele lat temu do robienia żagli czy lin na statkach. Pierwszy papier wytworzony w Chinach był właśnie zrobiony z konopi. A założyciel znanej dziś wszystkim firmy samochodowej Ford, pierwsze karoserie robił także z konopi.

Najbardziej pożądanym produktem w przemyśle spożywczym jest olej konopny. Tłoczony jest na zimno ze specjalnie wyselekcjonowanych odmian siewnych. Jego zapach jest charakterystyczny, przypomina orzech z nutą korzenną. Nie nadaje się on do przetwarzania w wysokich temperaturach ze względu na jego strukturę (np. smażenia). Za to jest wartościowym dodatkiem do sałatek, gotowanych kasz czy warzyw. Po za tym ma niewątpliwie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jego wartość zależy od zawartości odpowiednich proporcji nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych przeciwutleniaczy, które likwidują wolne rodniki.

Szacuje się że spożywając dziennie od 3 do 5 łyżek stołowych oleju z konopi pokrywa się nasze zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej ten zawiera również w śladowych ilościach CBD, który ma bardzo dobre właściwości lecznicze. Jego stężenie w oleju konopnym jest na poziomie ledwie 10mg/kg, to przy takiej niewielkiej ilości może aktywnie oddziaływać na organizm.

Kolejną grupą jaka występuję w olejku konopnym są sterole roślinne a tu obecny jest głównie β-sitosterol. Ma on działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Sterole roślinne zmniejszają ilość cholesterolu który jest wchłaniany w układzie pokarmowym, co zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Inne składniki aktywne oleju z konopi które warto przedstawić to γ-tokoferol który ma silne właściwości przeciwutleniające. Likwiduje on wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkadzania błony komórkowej oraz DNA. Jego właściwości nowotworowe nie są do końca potwierdzone, ale wiadomo że może hamować rozwijanie się komórek raka prostaty, a z kolei wyższa ilość tokoferoli we krwi zmniejsza prawdopodobieństwa wystąpienia zachorowania na raka szyjki macicy. Po za tym w śladowych ilościach znajduje się w oleju salicylan metylu, który ma ochronne działanie na serce. Zapobiega także przed demencji poprawiając krążenie krwi w mózgu oraz chroni przez wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Konopie siewne zawierają w przeciwieństwie do konopi indyjskich bardzo niewielkie ilości THC na poziomie mniejszym niż 0,2% i przez to nie mogą służyć do produkcji marihuany. Olej konopny w ostatnim czasie staje się co raz bardziej popularny, jako zdrowy dodatek do diety.  Jest on również składnikiem kosmetyków, doskonale nawilża skórę, a dzięki zawartości pewnych substancji opóźnia starzenie się naskórka i daje ulgę w stanach zapalnych.

Przy zakupie oleju konopnego, trzeba pamiętać że tylko olej tłoczony na zimno zachowuje wszystkie swoje dobroczynne właściwości. Podczas używania w kuchni zaleca się go dodawać pod sam koniec przygotowywanej potrawy, ponieważ wysoka temperatura powoduje m.in. pewne niekorzystne zmiany w strukturze nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Źródło medycznyolej.org