Waporyzator, z angielskiego vaporizer, jest to urządzenie służące do tzw. Inhalacji bezdymnej. Po krótce mówiąc, zamiast tradycyjnego spalania zachodzi tutaj zjawisko odparowywania pewnych substancji w określonej temperaturze. Materiał (susz lub koncentraty – olejki, woski) są podgrzewane do zwykle wysokiej, ustalonej przez użytkownika temperatury. Substancje czynne uwalniają się w określonych dla nich temperaturach i możliwa jest ich inhalacja, czyli dostarczenie ich do naszego organizmu – krwioobiegu. Dobry waporyzator skutecznie podgrzewa i nie dopuszcza do spalenia się waporyzowanego materiału.

 

RODZAJE WAPORYZATORÓW

Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje waporyzatorów, pomijając oczywiście fakt czy są to waporyzatory przenośne czy stacjonarne. Waporyzatory kondukcyjne, działają na zasadzie stałego podgrzewania komory, do której nabija się susz/koncentrat. Waporyzatory konwekcyjne – komora w której umieszczamy nasz ulubiony susz/koncentrat jest podgrzewana gorącym powietrzem w momencie gdy bierzemy wdech. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że na nasz materiał nie działa cały czas wysoka temperatura, przez co substancje czynne na których nam najbardziej zależy nie uciekają w atmosferę pomiędzy kolejnymi wdechami. Oferują trochę lepszą wydajność i smak pary. Waporyzatory kondukcyjne, są przeważnie tańsze i szybciej się rozgrzewają. Na rynku występują także takie waporyzatory hybrydowe, które łączą w sobie jedną i drugą metodą podgrzewania.

 

ZALETY STOSOWANIA WAPORYZATORA

Waporyzator jest niewątpliwie zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego palenia. Ten fakt najbardziej dostrzegą osoby które na co dzień nie są nałogowymi palaczami papierosów, a palenie z lufki, jointa czy bonga jest dla nich nieco niekomfortowe, a wdychany dym jest gryzący i duszący. W waporyzatorach najczęściej stosuje się konopie. W Polsce (i pewnie nie tylko) miesza się je często z tytoniem i spala w bibułce, bongu itp. Osoby, które nie palą papierosów, może denerwować fakty, że jednak stosują tytoń, choć na co dzień faktycznie nie palą. Tutaj z pomocą przychodzi waporyzator, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularną alternatywą i jednocześnie dużo zdrowszą. W waporyzatorze nie ma potrzeby używania tytoniu. Sam materiał również nie jest spalany więc nie jesteśmy narażeni na substancję smoliste jaki wytwarzają się przy tradycyjny spalaniu. Oszczędność materiału jest również zauważalna. Na średnie nabicie komory wystarcza około 0,2g suszu. Jest to wystarczająca ilość aby uzyskać pożądany efekt.

 

DYSKRECJA

Dodatkowym atutem korzystania z waporyzatorów jest dyskrecja. Zapach, który wytwarza się podczas waporyzacji i para jaką wydychamy jest bardzo delikatna i szybko rozpuszcza się w powietrzu. Nie ma tutaj intensywnego smrodu, który wchłania się w ubrania, meble, zasłony i utrzymuje się nawet do kilku godzin, tak jak ma to miejsce podczas tradycyjnego palenia. Poza tym waporyzatory przenośne wyglądają jak e-papierosy/boxy, więc można ich używać w wielu miejscach i nie wyróżniać się zbytnio z tłumu.

 

JAKI WAPORYZATOR WYBRAĆ?

Tu już wszystko zależy, od osobistych preferencji użytkownika. Jedyni cenią sobie waporyzatory z wymiennymi bateriami, tak aby zawsze mieć i móc z nich korzystać. Inni chcą korzystać tylko w domu i dla nich odpowiednie będą waporyzatory stacjonarne. Wybór jest bardzo duży, więc z pewnością każdy znajdzie urządzenie, które będzie mu odpowiadać, zarówno funkcjami jak i wyglądem.