„Zielona” herbata
Zastosowania medycznej marihuany są bardzo szerokie, ma ona właściwości przeciwbólowe, przeciwwymiotne, przeciwdrgawkowe, łagodzi choroby atuoimmunologiczne oraz o wiele innych.

Jedynym problemem może być sposób zażywania. Po przez palenie marihuany do naszego organizmu dostają się jednocześnie toksyny powstałe w skutek spalania i w konsekwencji niosą za sobą niepożądane efekty w postaci np. chorób układu oddechowego. Również działanie psychoaktywne dla pacjentów nie pozostaje obojętne. Za to spożywana doustnie pod postacią napoju może być przez każdego, a nawet przez osoby które miały operacje układu pokarmowego.

Sam wywar z liści ma bardzo niskie właściwości psychoaktywne, gdyż substancje aktywne nie rozpuszczają się w wodzie. Żeby zwiększyć ich stężenie potrzebny jest tłuszcz w postaci np. masła.
Ganja Tea jest najpopularniejszych napojem spożywanym na Jamajce. Jamajczycy uważają że wzmacnia ciało i umysł. Przygotowana ze świeżych liści jest łagodna w działaniu. Wcześniej służyła tradycyjnie jako lek na zmniejszenie porannych nudności i stresu ciążowego.

Począwszy od okresu wedyjskiego (1750 – 500 r.p.n.e) nieodłącznym elementem kultury oraz tradycji na terenach Indii i Nepalu jest napój Bhang. Oprócz swoich właściwości psychoaktywnych zmniejsza również gorączkę, czerwonkę, udar słoneczny, poprawia apetyt.

Przygotowywanie Bhangu jest zadaniem mężczyzn. Robi się go w miejscu zwanym ghate – czyli schody prowadzące do rzeki, są uważane za miejsce święte. Pasta robiona z liści i kwiatów ubija się pomocą moździerza i tłuczka. Podstawową formę Bhangu można nieco zmodyfikować dodając napoje alkoholowe wysokoprocentowe. Można również robić chałwę po przez stosowanie większych ilości ghai i cukru.
Efekty po wypiciu „zielonej” herbatki pojawiają się po 60-90 od spożycia. Trwają około 4-6 godzin. Smak jest ostry i drapiący w gardło, dlatego często dodaje się cukru lub czegoś innego aby osłodzić napój.

Metoda 1:
JAK: Świeże i zielone liście zalać wrzątkiem. Odstawić na 30 min. Po tym czasie można spożywać.
 
Metoda 2:
– wrzątek,
– 1 torebka czarnej herbaty,
– 1 łyżeczka masła konopnego.
Torebkę czarnej herbaty i łyżeczkę masła konopnego zalać w filiżance wrzątkiem. Poczekać, aż masło się rozpuści. Wyjąć torebkę, opcjonalnie można dodać mleka. Gotowe.
 
Metoda 3: Cannabis tea latte, porcja na 4 osoby.
– 6g topów LUB 12g świeżych liści marihuany,
– 2 filiżanki mleka konopnego LUB mleka tłustego,
– 1/8 kostki masła LUB 1/4 szklanki oleju kokosowego,
– 1 łyżeczka deserowa ekstraktu z wanilii,
– liście/torebki herbaty,
– 1 filiżanka wrzątku,
– 4 łyżeczki deserowe miodu,
– 4 laseczki cynamonu.
Za pomocą blendera zmiksować marihuanę, mleko konopne, tłuszcz i ekstrakt z wanilii. Odczekać godzinę. Mieszaninę przenieś do rondla, dodaj torebkę/liście ulubionej herbaty, zalej wodą i wymieszaj. Następnie przykryć i podgrzewć na małym ogniu przez 15-20 min. Należy unikać wrzenia. Przelać do kubka, dodać łyżeczkę miodu, na wierzch można położyć laseczkę cynamonu. Napój jest gotowy do spożycia.
 
Należy pamiętać o doustnej formie spożywania herbaty.
Podana dożylnie może mieć fatalne konsekwencje.
Źródła:
- medycznyolej.org
– https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_tea
– https://en.wikipedia.org/wiki/Bhang
– http://www.leafscience.com/2014/07/05/make-marijuana-infused-tea/
– https://www.leafly.com/news/lifestyle/how-to-make-cannabis-infused-tea
– http://www.medicinalmarijuanaassociation.com/medical-marijuana-blog/3-lessons-learned-about-cannabis-tea
– Mims, R. B., & Lee, J. H. (1977). Adverse effects of intravenous cannabis tea. Journal of the National Medical Association, 69(7), 491–5.