Wybór waporyzatora przenośnego nie jest prosty. Często zastanawiamy się przed kupnem, który model będzie odpowiedni. Dobry waporyzator przenośny powinien posiadać kilka cech, dla niektórych jedne będą ważniejsze inne nieco mniej. Więc każdy wybiera indywidualnie model jaki mu bardziej odpowiada, zarówno jeśli chodzi o cenę, funkcje czy nawet wygląd.

Budżet – jest to chyba najbardziej kluczowy składnik, który mniej więcej określa i narzuca jakieś ograniczenia przy zakupie nie tylko waporyzatora. Dobry waporyzator nie musi wcale kosztować 1000zł. Jeżeli ktoś chce waporyzować bardzo często, kilka lub kilkanaście razy na dzień to owszem, tutaj nie ma co żałować pieniędzy i należy wybrać markowy sprzęt od znanego producenta. Da nam to pewność że vaporizer jest porządnie wykonany. Dodatkowo przy wyborze można zwrócić uwagę czy na rynku dostępne są części zamienne takie jak: zapasowe ustniki, uszczelki, sitka itp. Dzięki temu gdyby nasz sprzęt uległ awarii lub po prostu dana część wymagała wymiany z łatwością za ułamek ceny nowego waporyzatora kupimy to co nam potrzeba i będziemy mogli dalej używać naszego vapka. W tym wypadku możemy przyjrzeć się ofertą takich firm jak Arizer, DaVinci, Flowermate czy Storz & Bickel. Jeżeli natomiast ktoś będzie bardzo rzadko używał waporyzatora, sporadycznie, nie musi wydawać dużej sumy. W kwocie do 300zł są dostępne na rynku podstawowe modele, które z powodzeniem będą służyły długi czas i dadzą naprawdę dobre efekty. Warto zainteresować się takimi modelami jak Flowermate Aura, XVAPE Vital czy X-Max V2 Pro.

Kontrola temperatury – kolejny czynnik, na który zwracamy uwagę podczas zakupu. Im więcej opcji i możliwości kontroli tym lepiej. Większość modeli jakie są dostępne na rynku posiadają wbudowany ekran. Daje nam to pełną możliwość wyboru temperatury oraz ułatwia korzystanie z urządzenia. Na wyświetlaczu widzimy aktualną temperaturę i najczęściej przyciskami + i – możemy z łatwością przestawić ją o kilka stopni w górę lub w dół. Jest to niezwykle wygodne i pozwala precyzyjnie waporyzować nasz materiał. Część urządzeń jest pozbawiona wyświetlacza w zamian niego najczęściej stosowana jest jedna lub kilka diod LED które powiadamiają nas o danej temperaturze określonym kolorem świecenia. Daje modele mają z góry ustalone i zaprogramowane kilka ustawień temperatur. Do takich waporyzatorów zaliczamy np. Fenix, X-Max V2 Pro, Xvape Fog, Arizer Solo i Air. Niektóre z tych urządzeń dla większej wygody zostały wyposażone w moduł Bluetooth i za pomocą specjalnej dedykowanej aplikacji mamy możliwość dokładniejszej kontroli i sterowania takim waporyzatorem z poziomu telefonu czy tabletu wyposażonego w system Android czy iOS. Takie możliwości dostępne są przeważnie w modelach z wyższej półki jak np. DaVinci IQ, Pax 3, Crafty czy Firefly 2.

Zasilanie – jest bardzo ważne we wszystkich urządzeniach przenośnych. Tutaj również element zasilający odgrywa bardzo duże znaczenie. Większość waporyzatorów wyposażona została w standardowe złącze microUSB, takie jak w większość smartfonów. Mając zatem zwykły kabel USB możemy taki waporyzator z łatwością naładować pod niemal każdym urządzeniem czy to komputer stacjonarny czy laptop, power bank lub zwykła ładowarka sieciowa smartfona. Niektóre z modeli takie jak DaVinci Ascent, Flowermate serii V5 (oprócz serii Mini), Mighty, Arizer Solo i Air nie posiadają gniazda microUSB. To znaczy że jesteśmy zmuszeni używać wyłącznie dołączonej do zestawu oryginalnej ładowarki aby móc je naładować. Jest to trochę kłopotliwe, gdyż musimy zawsze pamiętać aby zabrać ładowarkę ze sobą jeżeli mamy zamiar wyjechać gdzieś na dłuższy czas.

Nie wszystko jednak stracone. Część modeli, i tych z portem microUSB i również tych bez, posiada wymienny akumulator. Większość producentów stosuje bardzo popularny na całym świecie akumulatorek typu 18650, który przypomina przerośniętą baterię AA, tzw. Paluszek. Wystarczy że zaopatrzymy się w zapasowe ogniwo tego typu i możemy wtedy korzystać z naszego waporyzatora w terenie i bez obaw o czas pracy. Najpopularniejsze modele, które zostały wyposażone w ogniwa 18650 to: Arizer Air oraz Arizer Air 2, DaVinci IQ, Focusvape, X-Max V2 Pro, XVAPE Fog. Tutaj możemy znaleźć pełną listę waporyzatorów, które posiadają wymienne baterie http://vapospy.pl/z-wymienna-bateria/

Są też modele z niewymiennymi bateriami, które na pełnym ładowaniu potrafią działać nawet przez 2-3 godziny. Do takich modeli zaliczamy Flowermate seria V5 (nie mini), DaVinci Ascent, XVAPE Vital, Goboof Alfa, Grizzly Guru, Arizer Solo, Arizer Solo 2.

Susz i koncentraty. W dzisiejszych czasach oprócz suszu, co raz częściej pojawiają się także koncentraty. Praktycznie co drugi waporyzator daje możliwość waporyzacji koncentratów: olejki, woski itp. Koncentraty są przede wszystkim mocniejsze ale i czystsze. Listę takich urządzeń możemy znaleźć tutaj http://vapospy.pl/do-koncentratow/

Wybierając waporyzator pamiętajmy, aby kupować go tylko w specjalistycznych sklepach. Daje to pewność na otrzymanie oryginalnego produktu. Po za tym możemy liczyć na fachową poradę a także dostajemy gwarancję na zakupiony produkt. Na portalach aukcyjnych jest masa podróbek różnych modeli waporyzatorów. Jeżeli znajdziemy jakiś model w podejrzanie niskiej cenie, powinna zapalić nam się czerwona lampka. Większość podróbek jest wykonana ze słabej jakości, toksycznych materiałów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. A przecież waporyzator ma nam służyć jako zdrowa, bezdymna forma inhalacji ulubionych substancji, więc warto się zastanowić przed zakupem i upewnić się czy kupujemy aby na pewno oryginalny produkt od pewnego sprzedawcy.