Crafty – to przenośny vaporizer służący do waporyzacji suszu i koncentratów. Jest to mniejszy brat bardzo znanego i cenionego modelu Mighty. Różni się tym, że posiada pojedyncze ogniwo zasilające i brak wyświetlacza oraz przycisków funkcyjnych. Do obsługi urządzenia niezbędny jest telefon z bluetooth, a konkretnie Iphone z systemem iOS6 i nowszym, lub dowolny inny telefon z Androidem w wersji co najmniej 4.3. Specjalną aplikację do pobrania znajdziemy w sklepie Google Play lub w App Store wpisując słowo – Crafty.

Crafty i Mighty to bardzo podobne urządzenia. Crafty otrzymujemy w również niebieskim kartonowym pudełku. Na froncie znajduje się obrazek prezentujący ten model, a na spodniej części sporo informacji dotyczących tego urządzenia, m. in. parametry techniczne oraz lista rzeczy jakie znajdziemy wewnątrz pudełka. Jak widać dostajemy pokaźną ilość instrukcji oraz ulotek. Dwustronny Quick Manual przedstawia po krótce jak należy korzystać z urządzenia i jak je czyścić. Obszerne instrukcje natomiast znajdują się na osobnych książeczkach w językach angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

Sam vaporizer nawiązuje stylistyką do modelu Mighty. Z uwagi na zastosowanie jednego ogniwa zasilającego jego rozmiary są znacznie mniejsze. Jego wymiary to 11x5,7x3,3cm a waga to tylko 135g. Uwagę może zwrócić również brak jakiegokolwiek wyświetlacza oraz przycisków funkcyjnych. Jedyny przycisk służy do włączania i wyłączania urządzenia. Tak jak większy brat, Crafty sprawia bardzo pozytywne wrażenie, plastik jest dobrej jakości a wszystko dość ładnie spasowane. Do produkcji zostały użyte te same materiały.

Na froncie znajdziemy jedynie napis Crafty, a po drugiej stronie znajdziemy plakietkę producenta z jego oznaczeniami oraz numerem seryjnym. Każdy oryginalny vaporizer Storz & Bickel posiada unikalny numer seryjny. Z boku urządzenia widoczny jest pomarańczowy przycisk POWER otoczony dwiema diodami LED natomiast po przeciwległej stronie znajduje się wysuwana ubijaczka do suszu, która czasem może okazać się przydatna. Po jej wysunięciu ujrzymy gniazdo microUSB które służy do ładowania baterii.

U góry urządzenia znajduje się dwuczęściowe wieczko z ustnikiem z widocznym logo Crafty. Jednocześnie jest to również przycisk służący do otwierania wieczka w celu jego przeczyszczenia. Po przekręceniu wieczka w bok uzyskujemy dostęp do komory. Komora wykonana została ze stali nierdzewnej. Widoczna uszczelka wokoło komory ma za zadanie utrzymać szczelność podczas procesu inhalacji, tak aby „lewe” powietrze niepotrzebnie nie docierało do naszych płuc. Tak samo uszczelki wewnątrz wieczka utrzymują szczelność. Nie wiem do końca dlaczego wieczko zostało skonstruowane w ten sposób, podejrzewam że pusta przestrzeń wewnątrz ma za zadanie nieco ochłodzić gorące powietrza, tak aby nie doszło do poparzenia ust.

Obsługa Crafty jest bardzo prosta, z tym, że należy pamiętać że bez kompatybilnego telefonu nie będziemy mogli sterować naszym vaporizerem. Naciskając przycisk POWER włączamy lub wyłączmy urządzenie. Powinniśmy włączyć aplikację Crafty Remote Control i wpisać numer seryjny aby połączenie pomiędzy telefonem a vaporizerem zostało nawiązane. Po uruchomieniu vaporizera, następuje automatyczne rozgrzewanie do ustalonej wcześniej temperatury, po jej osiągnięciu diody zmieniają kolor z czerwonego na zielony i poczujemy jednocześnie krótką wibrację.  Zakres obsługiwanych temperatur od 40 do 210°C. Czas nagrzewania jest dosyć długi. Aby osiągnąć temperaturę 200°C Mighty potrzebuje aż 1 minutę i 43 sekund.  Na rynku obecne są waporyzatory które robią to w około 20 sekund. Nie jest to jednak jakaś duża wada.

Aplikacja do sterowania Crafty’m jest bardzo prosta i intuicyjna. Na głównym ekranie widzimy aktualną oraz ustawioną temperaturę, stan naładowania baterii oraz przyciski + i – a także +10°C i -10°C. Do dyspozycji mamy takie ustawienia jak jasność diod LED, wyłączenie diody podczas ładowania, wyłączenie powiadomienia  wibracją w waporyzatorze i w telefonie, ustawienie powiadomienia alarmem dźwiękowym. W aplikacji zostało umieszczonych również wiele informacji. Np. preferowane temperatury dla waporyzacji niektórych roślin, instrukcje obsługi, itp.

Crafty posiada pojedynczy akumulatorek który powinien wytrzymać około 45 minut pracy. Atutem tego modelu jest możliwość waporyzacji nie tylko suszu ale i koncentratów – wosków/olejków itp. W zestawie znajdziemy specjalne przeznaczoną do tego celu metalową gąbkę i metalowy kontenerek. Oprócz tego zestaw zawiera również zapasowe uszczelki i sitka, pędzelek do czyszczenia oraz grinder  wraz ze specjalnym narzędziem pomagającym przy ubijaniu suszu, dzięki któremu precyzyjnie nabijemy komorę nie śmiecąc okruchami wokoło. Ostatnim elementem jest ładowarka sieciowa.

Podsumowując Crafty to dobry wybór, choć niektórym może przeszkadzać konieczność użytkowania tylko i wyłącznie z poziomu telefonu i nieco mniejsza bateria w porównaniu z Mighty, choć zaletą tego rozwiązania są dużo mniejsze gabaryty urządzenia.  Niewątpliwie otrzymujemy sprzęt najwyższej klasy. Jakość uzyskanej pary jest naprawdę na wysokim poziomie. Dbałość o szczegóły wykonania oraz bogata zawartość zestawu są niewątpliwym atutem tego modelu. Jak przystało na niemieckiego producenta, kto wybierze Storz & Bickel nie powinien być rozczarowany.

Zapraszamy do zakupu, w najniżej cenie - https://vapuj.pl/crafty-od-storz-bickel.html