Vaporizer DaVinci IQ2 - Recenzja nowego modelu

 

Chcielibyśmy przedstawić kolejną już wersję jednego z najlepszych waporyzatorów mobilnych jakim jest DaVinci IQ2. Na pierwszy rzut oka oba urządzenia wyglądają podobnie lecz uwierzcie, że jest sporo ciekawych usprawnień. Czy są to znaczące innowacje? W naszej mojej recenzji postaram się rozwiać wątpliwości czy warto dołożyć do wyższego modelu, czy poprzedni, dużo tańszy model- wciąż jeden z najlepszych na rynku ,będzie wystarczający.

 

Chociaż od czasu premiery pierwszego DaVinci IQ minęło już kilka lat, to do niedawna nadal zasługiwał na na nazwanie go najlepszym. Niespodziewanie pojawił się jego następca DaVinci IQ2 Vaporizer, w dalszej części recenzji opiszę udoskonalenia względem pierwszej wersji.

 

Pierwsze wrażenia

Firma DaVinci Vaporizer zasłynęła z tego, że produkuje waporyzatory kondukcyjne, są to urząðzenia klasy premium, co można zauważyć już biorąc opakowanie do ręki, w tym wypadku również. Producent zadbał o nasze odczucie luksusu. Dostajemy solidne, elegancko wykonane pomarańczowe pudełko z praktyczną wysuwaną szufladką na akcesoria. 

 

Po otworzeniu pudełka, od razu rzuca nam się w oczy urządzenie oraz jakość wykonania IQ2. Omawiamy kolor czarny, to piękny i elegancki waporyzator. Obudowa tak jak u poprzednika jest wykonana z aluminium, ale to co odróżnia go od IQ jest jego wykończenie, w przypadku iQ2 obudowa jest szczotkowana, przez co wygląda ciekawiej i ma luksusowy połysk.

Wieczka są bardzo solidne i mają mocne magnesy. Wystarczy wziąć DaVinci IQ2 do ręki, żeby zachwycić się jakością wykonania i odczuć że jest to sprzęt z najwyższej półki klasy Premium. 

 

Pierwsza istotna zmiana to pokrętło Air Dial, które służy do regulacji przepływu powietrza. 

Do pozostałych- mniej widocznych na pierwszy rzut oka zmian należą min nowa komora grzewcza, jej rozmiar nie zwiększył się, natomiast tym razem producent zdecydował się pokryć ceramikę cienką warstwą szkła co przełożyło się na lepszy smak pary. 

Komora Flavour Chamber natomiast jest nieco mniejsza i mniej pojemna, ale zmieniło się samo miejsce jej umieszczenia, teraz jest ona bezpośrednio nad komorą grzewczą, przez co czyszczenie całej ścieżki pary jest o niebo łatwiejsze niż u poprzednika.

 Perła zamontowana w wieczku która ma za zadanie dopychać nasz susz jest teraz regulowana, można ją przekręcić i wysunąć nieco żeby zmniejszyć rozmiar komory. Sporą nowością ale raczej tylko ciekawostką jest system mierzenia substancji aktywnych, pozwala na orientacyjne sprawdzenie, ile oraz jakich substancji przyswoiliśmy podczas inhalacji. 

W zestawie dostajemy także wkład na koncentraty, pozwala na waporyzację zarówno suszu jak i substancji płynnych - koncentratów. IQ2 nagrzewa się o wiele mniej od poprzednika, nawet podczas długiej inhalacji urządzenie nie poparzy nas w dłonie.Oprócz samego DaVinci IQ2 w pudełku znajdziemy sporo akcesoriów – wypukły ustnik/adapter wodny 10 mm, zestaw do czyszczenia (narzędzie do suszu, 9 wacików nasączonych alkoholem izopropylowym), ceramiczną kapsułkę na susz lub koncentrat, silikonowy ochraniacz na kapsułkę, ceramiczny dysk pod koncentrat oraz 9 kawałków bawełny, również do waporyzacji ekstraktów. 

Oprócz powyższych akcesoriów, w środku jest również złącze do ładowania typu micro-USB, szkoda natomiast ,że producent nie zdecydował się zastąpić go USB-C, znacznie przyspieszyłoby to ładowanie urządzenia.
 

Wszystkie funkcje możemy sterować z poziomu urządzenia.

IQ2 Vaporizer jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Obsługa nie różni się za bardzo od tej znanej nam u poprzednika, więc kluczem do jakości inhalacji jest prawidłowe nabicie suszu, nie może być go za dużo ani za mało.

DaVinci IQ2 jest urządzeniem w pełni kondukcyjnym mimo to nie możemy zmielić naszego suszu na pył, gdy zmielimy susz zbyt drobno istnieje możliwość, że będzie on przedostawał się przez otwory w komorze co spowodować może zatykanie i brudzenie się waporyzatora.  IQ 2 najlepiej radzi sobie z średnio drobno zmielonym suszem, dobre nabicie suszu ma wielkie znaczenie. Zbyt mała ilość suszu spowoduje że nie będzie on przylegał do ścianek komory, ciepło w komorze nie będzie prawidłowo rozprowadzane, natomiast gdy susz nabijemy zbyt mocno przepływ powietrza będzie utrudniony, co znacznie ograniczy produkcję pary nie dając w pełni zadowalających efektów.
DaVinci IQ po lewej oraz DaVInci IQ2 po prawej.

Wypukły ustnik spełnia także funkcję adaptera wodnego 10 mm.

DaVinci IQ2 tak jak DaVinci IQ pierwszej generacji, posiada 3 tryby pracy waporyzacji: Precision Mode, Smart Paths Mode oraz Boost/Standby Mode. Więc w tym przypadku nic się nie zmieniło. Poniżej opis każdego z poszczególnych trybów:

Pierwszym trybem jest Precision Mode – jest to tryb który pozwala nam na dowolne ustawienie temperatury w zakresie od 121 do 221 stopni z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza . Dzięki tak szerokiej skali DaVinci IQ2 będzie przystosowany do waporyzacji każdego rodzaju ziół.

Drugi, Smart Paths to tryb automatyczny, który stopniowo zwiększa temperaturę inhalacji za pomocą zaprogramowanych schematów, znaczy to np. że temperatura podczas 8 minutowej sesji będzie stopniowo wzrastała od 190- 200 stopni Celsjusza, domyślnie mamy 4 tryby, producent daje jednak możliwość swobodnego ich modyfikowania za pomocą aplikacji mobilnej, jest to wygodny tryb dla tych którzy nie lubią wiele kombinować.

Ostatni tryb to Boost/Standby, działa on w taki sposób, że po wciśnięciu głównego przycisku, temperatura waporyzacji szybko rośnie do osiągnięcia maximum, natomiast gdy zwolnimy przycisk temperatura w komorze  szybko się schładza, jest to przydatny tryb dla ludzi którzy nie chcą spalać wszystkiego za jedną sesje, mogą zaciągnąć się, odstawić urządzenie, po czym po chwili powrócić do inhalacji.

51 diod ledowych na froncie zastępują tradycyjny wyświetlacz.

Ogromnym problemem poprzednika było przegrzewanie się urządzenia w trakcie dłuższych sesji, niektóre z jednostek nagrzewały się do tego stopnia ,że po kilku minutach dosłownie parzyły w rękę. W DaVinci IQ2 na całe szczęście nie doświadczymy tego problemu, producent stanął na wysokości zadania rozwiązując problem, który wielu zraził do urządzenia. Nawet używając względnie wysokich temperatur przez długi czas, obudowa nie nagrzeje się do tego stopnia by parzyć nas w dłoń, co najwyżej będzie jedynie ciepła. 

Na wygodę użytkowania wpływają też inne rozwiązania znane z poprzednika między innymi wymienna bateria, powiadomienie wibracyjne czy kompaktowy rozmiar urządzenia. Teraz dodatkowo mamy także możliwość regulacji przepływu powietrza i łatwiejsze czyszczenie dzięki zmianom konstrukcyjnym.

Niestety są też wady, a mianowicie wolniejsze nagrzewanie się komory niż u poprzednika, Pierwszy IQ do nagrzania się potrzebowa od 20 do 30 sekund, DaVinci IQ 2 natomiast potrzebuje do tego od 45-60 s. 

 Przeważnie jest tak , że to waporyzatory konwekcyjne dostarczają najlepszej jakości parę, kondukcyjne zaś pod tym względem są nieco gorsze, zazwyczaj ta teoria jest prawdziwa. Ale nie w przypadku DaVinci IQ2, chociaż to waporyzator w pełni kondukcyjny dostarcza on pary o zdumiewającej jakości, bije pod tym względem wszystkie waporyzatory kondukcyjne, większość hybrydowych i nawet niektóre w pełni konwekcyjne urządzenia.

Flavor Chamber w DaVinci IQ 2 jest zdecydowanie mniejszy od znanego z poprzednika.

Do wyjęcia komory smakowej służy specjalne stalowe narzędzie, które znajduje się sprytnie wsunięte obok samej komory.

DaVinci IQ2 posiada bardzo pojemną, pokrytą cienką warstwą szkła ceramiczną komorę w której bez trudu zmieścimy aż do 0,5g. Pokrycie ceramiki warstwą szkła sprawiło, że smak jest jeszcze czystszy niż u poprzednika. Z komory para trafia do tzw. Flavor Chamber, czyli komory smakowej. Jest to element ścieżki pary również wykonany z ceramiki Zirocnia, dostarcza parę do ustnika i jednocześnie ją schładza, element jest wyjmowany.  

 

Flavor Chamber pozwala nam na umieszczenie w niej jakichkolwiek aromatycznych ziół, co wpłynie na smak przyjmowanej przez nas pary. 

Ustnik do którego na końcu trafia para także wykonany jest z ceramiki, IQ2 posiada więc w pełni ceramiczną ścieżkę pary, daje to nam wspaniałą w smaku, najlepszej jakości parę. Podsumowując - DaVinci IQ2 Vaporizer to w pełni udany następca poprzedniej wersji. Produkuje świetną parę o wspaniałym smaku. IQ2 w pełni odrobił lekcję, zachował wszystko to za co klienci pokochali poprzednią wersję - smak i jakość pary, wymienną baterię czy chociażby dyskrecję użytkowania, jednocześnie wprowadzając wiele nowości takich jak choćby pokrętło Air Dial, możliwość waporyzacji nie tylko suszu ale także ekstraktów, ulepszył także samą konstrukcję dzięki czemu rozwiązał dwa największe problemy, na które narzekali fani, czyli duże przegrzewanie się  i problematyczne czyszczenie urządzenia. DaVinci IQ 2 to godny następca, jak najbardziej warty swojej ceny. 

DaVinci IQ2 jest dostępny w naszym sklepie internetowym - KLIKNIJ!