Konopie w zgodzie z naturą

 

Konopie siewne to rośliny, które jeszcze nie do końca są nam znane pod względem swoich właściwości leczniczych. Stosunkowo młodym odkryciem naukowców jest układ endokannabinoidowy, który zrewolucjonizował świat medycyny. Układ ten jest jednym z najważniejszych systemów biologicznych znajdujących się w naszym organizmie i służy do utrzymania homeostazy, czyli równowagi. Jednak mało ktowie, że konopie mają ogromny wachlarz zastosowań w wielu innych dziedzinach, nie tylko w medycynie. Konopie przemysłowe mogą być wykorzystywane do produkcji wszystkiego, od żywności po włókno, biodegradowalne materiały budowlane i biopaliwa. W czym tkwi największy potencjał tej rośliny? W tym, że wszystko to, co można z niej wyprodukować, ma mniejszy wpływ na naszą Ziemię, prowadzi do rozwoju gospodarki, ekologii i ochrony środowiska.

 

O konopiach siewnych

 

Konopia siewna (włóknista) pochodzi z Azji Środkowej i znana jest już od około 10 tysięcy lat. Uprawiana jest rolniczo na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. W Polsce jej uprawa jest legalna i dopuszcza się do uprawy i przetwórstwa konopi zawierających mniej niż 0,2% THC. Konopia siewna jest rośliną jednoroczną, odporną na warunki klimatyczne i glebowe. Nie potrzebuje dużych ilości wody oraz osiąga do 4 metrów wysokości w okresie 3-4 miesięcy.

 

 

Konopie dla środowiska

Jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska korzyści konopi jest generowanie ujemnego bilansu CO2 - pobierają z powietrza więcej dwutlenku węgla niż wytwarzane jest podczas późniejszej z niej produkcji. Mogą pochłonąć aż do 15 ton CO2 na hektar, przy czym lasy wychwytują tylko do 6 ton.

 

Konopie pomagają przywracać zdrowy stan gleby. Mają zdolność do usuwania szkodliwych z niej zanieczyszczeń, nawet tych pochodzących z materiałów radioaktywnych. Proces ten to fitoremediacja. Roślina filtruje glebę z toksycznych zanieczyszczeń i blokuje je w swoich korzeniach. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu użyźnia glebę i zapobiega jej erozji. Mało tego, konopie siewne mają naturalną obronę przed szkodnikami, a jej zagęszczenie eliminuje wzrost chwastów. To sprawia, że niszczące glebę pestycydy i herbicydy są zbędne w jej uprawie.

Biologia tych roślin jest niesamowita, prawda? Ale to nie wszystko. Daje o wiele więcej możliwości, do których omówienia właśnie przechodzimy.

 

 

 

 

Biopaliwa

Większość biopaliw jest obecnie wytwarzana z kukurydzy, rzepaku czy soi. W odróżnieniu od tych roślin, konopie mogą być uprawiane w różnych typach gleby, różnym klimacie oraz potrzebują znacznie mniej wody. Nie wymagają również stosowania pestycydów i herbicydów, a same pozostawiają glebę oczyszczoną. Dzięki korzeniom, które wyjątkowo głęboko wchodzą w ziemię i napowietrzają ją, po zbiorach jest gotowa pod kolejną uprawę. To oznacza, że dobrej jakości biopaliwo można wyprodukować o wiele szybciej i taniej. Konopie są źródłem dwóch rodzajów paliw (biodiesla i bioetanolu)  produkowanych z nasion i łodyg tej rośliny.

 

 

To tylko kilka przykładów możliwości wykorzystania konopi w naszym życiu. Zastosowań jest znacznie więcej, my wspomnieliśmy tylko o niektórych z nich. To co jeszcze fantastyczne w tej roślinie to fakt, że jest źródłem trzech użytecznych surowców (kwiaty, łodygi i nasiona). Konopie mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale przede wszystkim na nasze środowisko. Mogą uczynić nasz świat czystszym jeśli tylko zaczniemy  je dobrze wykorzystywać.