Najczęstsze pytania dotyczące waporyzacji

 

Waporyzacja staje się coraz bardziej powszechna, nadal jednak mnóstwo osób niewiele wie na jej temat. Z tego też względu zebraliśmy 6 najczęściej zadawanych pytań odnośnie waporyzacji i postanowiliśmy udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Zobacz, co musisz wiedzieć przed skorzystaniem z waporyzatora.

 

Co to jest waporyzacja?

 

Osoby, które nie miały dotąd do czynienia z tym pojęciem, zapewne zastanawiają się, czym właściwie jest waporyzacja. Pora więc odpowiedzieć na to pytanie. Waporyzacja to wdychanie pary wytwarzanej przez specjalny odparowywacz - waporyzator. Mówiąc prościej, jest to proces podgrzania np. wybranej mieszanki ziół do konkretnej temperatury. Temperatura powinna być na tyle wysoka, aby odparowały z niej składniki aktywne i jednocześnie stosunkowo niska, gdyż w przeciwnym wypadku rozpocznie się proces spalania. Takie "palenie" ziół pozwala na przeprowadzenie inhalacji parą, która zawiera wyłącznie pożądane składniki aktywne. Właśnie ten fakt odróżnia waporyzację od palenia. Podczas palenia wydzielany zostaje bowiem dym zawierający szkodliwe dla zdrowia substancje smoliste. Waporyzacja eliminuje ten problem i pozwala cieszyć się przyjemnym smakiem mieszanki ziół.

 

Czy waporyzacja pomaga w rzucaniu palenia?

 

Waporyzacja stopniowo eliminuję potrzebę palenia. Duży atut stanowi bogaty wybór owocowych smaków, które można wdychać. Rzucenie nałogu to zazwyczaj proces długotrwały, jednak zastąpienie palenia waporyzacją może sprawić, że dużo łatwiej i szybciej może minąć ochota na palenie.

 

Jak działają waporyzatory?

 

Większość osób kupuje różne rodzaje waporyzatorów, nie mając wiedzy na temat ich działania. Taka wiedza nie jest niezbędna, jednak z pewnością może okazać się wartościowa. Technologia stojąca za waporyzatorami jest stosunkowo prosta - działają one poprzez podgrzewanie ziół lub substancji płynnych do optymalnej temperatury, aby możliwe było wytworzenie pary (odparowanie). W rezultacie vaper wdycha parę niż dym. Podstawowa funkcja wszystkich waporyzatorów jest taka sama, mimo że mogą różnić się od siebie rozmiarem i kształtem oraz różnymi szczegółami i opcjami. Waporyzator na ogół podgrzewa zioła do temperatury około 200 stopni Celsjusza, co wystarcza do wytworzenia pary. Większość waporyzatorów pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury, a tym samym dają kontrolę nad waporyzowanym materiałem. Fakt, że podczas podgrzewania ziół nie dochodzi do spalania szkodliwych dla organizmu substancji, stanowi największą zaletę waporyzacji.

 

Czy są jakieś skutki uboczne, których można doświadczyć po waporyzacji?

 

Do tej pory nie zebrano żadnych dowodów, które mogłyby świadczyć o jakimkolwiek negatywnym wpływie waporyzacji na ludzki organizm. Do waporyzacji stosuje się naturalne zioła, które już same w sobie wykazują pozytywne działanie dla zdrowia. Ich podgrzanie nie wiąże się z wydzielanym żadnych szkodliwych substancji. Brak występowania skutków ubocznych po waporyzacji potwierdził także Urząd ds. Żywności i Leków (FDA). Zgodnie z jego opinią waporyzacja jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jedynym zagrożeniem dla użytkownika może być stosowanie tanich, chińskich, marnie wykonanych waporyzatorów.

 

Co sprawia, że ​​niektóre modele waporyzatorów są tak drogie?

 

Na rynku znajdziemy waporyzatory w niezwykle zróżnicowanych cenach. Droższe modele zazwyczaj są bardziej zaawansowane pod względem technologicznym: posiadają wyświetlacze LED i łączność Bluetooth umożliwiającą łatwiejsze sterowanie waporyzatorem. Co więcej, przeważnie wykonane są z trwalszych materiałów, dzięki czemu działają dłużej i są bezpieczne w użytkowaniu. Do droższych waporyzatorów przenośnych z wyższej półki zalicza się takie modele jak np. PAX 3, Ghost MV1, Mighty, Air 2 i Solo 2. Z kolei waporyzatory stacjonarne godne uwagi to np. Volcano Hybrid lub Arizer Extreme Q. Podczas zakupu waporyzatora nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną, a naszymi oczekiwaniami oraz pomocną mogą tu być opinie użytkowników o danym modelu, który nas interesuje. Najdroższy model nie zawsze będzie najlepszy akurat dla nas.

 

Czy waporyzatory wymagają jakiejkolwiek konserwacji? 

 

Tak, konserwacja waporyzatorów sprawia, że działają one sprawniej i dłużej. Zasadniczo ogranicza się ona jedynie do czyszczenia waporyzatora i ewentualnej wymiany sitek. Zaniedbanie konserwacji waporyzatora może doprowadzić do wytwarzania mniejszej ilości pary przez zmniejszenie przepływu poiwetrza.  Dlatego właśnie należy utrzymywać urządzenie w dobrym stanie i regularnie je czyścić np. specjalnymi do tego typu środkami typu vapo cleaner.

 

Powyższe odpowiedzi wyczerpują temat waporyzacji. Wydaje się, że taka podstawowa dawka wiedzy będzie wystarczająca dla każdej osoby, która zamierza sięgnąć po pierwszy waporyzator. Pozostaje zatem cieszyć się wyjątkowym aromatem ziół.