Kwiaty i olejki z roślin konopi były wykorzystywane w medycynie, jako okłady i nalewki od niepamiętnych czasów. Wielu ekspertów i historyków uważa że w starożytnych Chinach używano konopi  w celach leczniczych już od 2900 roku p.n.e., wierzyli oni że rośliny te miały bardzo silne właściwości lecznicze.

Starożytne kultury egipskie również używały konopi jako lekarstwa, w różnych dolegliwościach od chorób oczu po hemoroidy. Istnieją starożytne egipskie receptury na stosowanie marihuany, napisane na papirusie i datuje się je na około 1700 rok p.n.e.

Najwyższy czas aby obecne społeczeństwo otrząsnęło się i zrzuciło kajdany prohibicji które zostały założone na lecznicze właściwości marihuany. I tak w USA, stan Kalifornia zalegalizował marihuanę w 1996 jako The Compassionate Care Act. Ta historia wywołała dużą lawinę i pociągnęła za sobą kolejne stany które też zalegalizowały medyczne zastosowanie marihuany. W Kolorado i Waszyngtonie zdecydowano się w pełni zalegalizować marihuanę do celów rekreacyjnych dla osób powyżej 21 roku życia. W czasie pisanie tego artykułu w 23 na 50 stanów USA była już legalna medyczna marihuana, i kolejne stany rozważały także jej legalizację.

Technika waporyzacji polega na odparowaniu substancji aktywnych z konopi, a pionierem w tej dziedzinie był nieżyjący już Eagle Bill (o którym wspomnieliśmy w osobnym artykule - Krótka historia waporyzacji. Jak powstał vaporizer?) który wymyślił vaporizer Shake & Vape. Waporyzacja daje użytkownikom wszystkie medyczne oraz psychoaktywne korzyści takie jak w przypadku palenia marihuany ale bez potrzeby wdychania niebezpiecznych substancji smolistych i rakotwórczych zawartych w dymie.  Łącząc innowacyjną nowoczesną technologię z wypróbowaniem sprawdzonych metod, najnowsze vaporizery dostarczają niezwykle satysfakcjonujące korzyści i ulgę w stosowaniu medycznym przy różnorakich schorzeniach, w tym przewlekłe bóle, zapalania stawów, stwardnienie rozsiane, padaczka, HIV/AIDS. Marihuana okazała się również skuteczna w pobudzaniu apetytu i łagodzeniu objawów chemioterapii której skutkami są m.in. nudności i wymioty u osób z chorobami nowotworowymi.

Waporyzatory mają obecnie różne kształty i rozmiary – najmniejsze i najtańsze są to tzw. PENy – małe i przenośne urządzenia. Wielu użytkowników medycznych preferuje większe stacjonarne vaporizery takie jak Volcano od firmy Storz & Bickel z charakterystycznym nadmuchiwanym balonem, który został specjalnie zaprojektowany do celów medycznych.

 

Źródło edrosenthal.com