Na sam początek dobrze było by wyjaśnić sobie co to jest waporyzacja.

Żeby doszło do waporyzacji (przykładem będzie susz), trzeba go podgrzać do odpowiedniej temperatury, tak aby substancje aktywne, które są w nim zawarte mogły się uwolnić. Przyjmuje się że idealny zakres temperatur to od 176°C/350F do 232°C/450F. Poniżej tej temperatury para nie jest produkowana, natomiast powyżej dochodzi już do spalania. Temperatura ma niewątpliwie wpływ na smak oraz na działanie. Im bliżej górnej granicy tym waporyzacja jest bardziej efektywna, ale wszystko i tak zależy od indywidualnych preferencji i niektórzy wolą niższe temperatury a inni wyższe.

 

To krótkie wyjaśnienie pozwoli nam teraz przejść do omawiania różnic pomiędzy budową i działaniem vaporizerów.

Waporyzatory możemy podzielić na 2 główne grupy o których wspomnieliśmy w poprzednim artykule:  conduction – przewodzenie oraz convection – konwekcja:

·         grzałka ogrzewa komorę w której znajduje się susz (ang. Conduction – przewodzenie)

·         susz opływa gorące powietrze które po drodze ogrzewane jest przez grzałkę (ang. Convection – konwekcja)

 

 

Przewodzenie (conduction) zachodzi wtedy gdy susz styka się bezpośrednio z ogrzewaną powierzchnią lub w niektórych przypadkach nawet z samą grzałką. Na rynku mamy do czynienia z dwoma typami urządzeń. Te najprostsze i tańsze „vaporizery” np.Snoop Dogg G Pen , nie posiadają stabilizacji temperatury a bezpośredni kontakt suszu z grzałką kończy się jego przypaleniem. Grzałka wytwarza temperaturę około 400°C i dla poprawnej waporyzacji jest to o wiele za dużo, gdyż jak wiemy idealny przedział to 176°C - 232°C. Na rynku dostępne są szklane dystanse które montuje się w okolicy grzałki i mają za zadanie zapobiegać przypalaniu. Nie rozwiązuje to jednak całkowicie  problemu, ale pomaga trochę usprawnić pracę tych prostych vaporizerów.

Drugi typ waporyzatorów które działają na zasadzie kondukcji to zdecydowanie lepsze urządzenia ze stabilizacją temperatury. Zastosowana w nich komora na susz jest podgrzewana przez grzałkę do określonej temperatury co zabiega jego niekontrolowanemu przypalaniu. W przeciwieństwie do tych poprzednich, waporyzacja przy pomocy takich vaporizerów daje już dużo lepsze efekty, a kultura pracy jest także zdecydowanie lepsza. Te najbardziej popularne i  warte uwagi vaporizery które zaliczają się do tej grupy (conduction) i które mają ustawienia i stabilizację temperatury to np. Titan1, Titan2, Flowermate V5.0S, V5.0 PRO, VS2, VS3, Acigs, PAX, DaVinci.  W ich przypadku waporyzacja jest bardzo prosta, wystarczy wsypać susz do komory, ustawić nagrzewanie i poczekać aż vaporizer osiągnie pożądaną temperaturę. Później wystarczy już tylko rozpocząć inhalację. Wszystkie te waporyzatory posiadają optymalne zakresy temperatur dla uzyskania najlepszych efektów i oferują prawdziwą waporyzację.

 

 

Przejdźmy teraz do konwekcji – convection

Mówiąc wprost – waporyzacja przez działanie gorącego powietrza.

W tym przypadku waporyzacja odbywa się na zasadzie oddziaływania gorącego powietrza na susz. Susz nie ma bezpośredniego kontaktu jak w pozostałych vaporizerach z ogrzewaną komorą ani z samą grzałką. Robiąc wdech, nagrzane powietrze przepływa przez susz i uwalnia z niego substancje aktywne. Vaporizery z tej kategorii  są przeważnie trochę większe i bardziej zaawansowane budową. W zamian oferują nam najlepsze efekty. Większość stacjonarnych waporyzatorów działa właśnie na zasadzie konwekcji. Przykładem dla takich urządzeń może być vaporizer Volcano, Arizer Solo, Arizer Air.

 

 

Źródło:  vapstore.com, leafscience.com

Autor: master420