Niektóre zioła mogą służyć do szybszego pozbycia się przeziębienia, inne zaś działają na organizm uspokajająco, przeciwzapalnie, odkażająco, czy nawet przeciwgorączkowo.
Waporyzacja ziół, to nic innego jak przyswajanie właściwości zdrowotnych, poprzez odparowanie składników aktywnych, które są w nich zawarte, jednakże ważna w tym jest również temperatura waporyzacji ziół. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni waporyzator, który można zakupić na naszej stronie internetowej vapuj.pl, gdzie również jest wypis ziół, jednakże zapraszam do przeczytania artykułu i zapoznania się z podstawami aromaterapii i waporyzacji ziół.
Melisa
Wysuszony liść melisy zawiera nie mniej niż 1% kwasu rozmarynowego, przez co aromat zioła przypomina woń cytryny i jest nazywana cytrynowym zielem. Posiada właściwości uspokajające, dzięki czemu przygotowanie i wypicie trunku przed snem pozwala szybciej zasnąć i daje uczucie pełnego zrelaksowania. Dla osób chorujących na zespół jelita drażliwego melisa jest idealnym ziołem do picia, co daje efekt pobudzania wydzielanego soku żołądkowego i żółci.
Przynosi ukojenie przy bólach głowy (również przy migrenie), wspomaga pamięć. Melisa, to doskonały pomocnik jeśli chodzi nerwicę i depresję. Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.
Melisa w inhalacji jest pomocna przy atakach alergii oraz kaszlu.
Właściwości główne: pomaga w depresji oraz nerwicy, stosowana przy bólach głowy i zespole przewlekłego zmęczenia, uspokaja, zmniejsza bezsenność, stany lękowe.
Waporyzacja: 142°C.
Dziurawiec
Dziurawiec występuje również pod nazwą ziele świętojańskie. Jest to bylina, która porasta polany, łąki czy skraje lasów.
Zawiera:
-
hiperycynę (czerwony barwnik)
-
kwercetynę
-
rutynę
-
sole mineralne
-
pektyny, cukry
-
olejki eteryczne
-
kwasy organiczne
-
witaminy A i C
Dziurawiec wspomaga przy leczeniu schorzeń dróg żółciowych i żołądka, stany zapalne błony śluzowej jelit. Działa rozkurczowo, więc jest również przydatny do braku apetytu, przy bólach brzucha, biegunce, wzdęciach. Wykazuje również działanie uspokajające i przeciwdepresyjne (polecany jest w stanach niepokoju, wyczerpania nerwowego).
Właściwości główne: antydepresyjnie, uspokajająco; działa pozytywnie na przeziębienia i wrzody, bóle reumatyczne.
Waporyzacja: 100-130°C
Chmiel
Chmiel znalazł uznanie nie tylko w produkcji piwa, ale także w dziedzinie medycyny, gdyż posiada właściwości lecznicze. Jest to bezcenny środek na uspokojenie oraz bezsenność. Z łaciny Humulus lupulus (chmiel). Mało kto jest zapoznany z tym, że chmiel, a konkretnie szyszki chmielowe posiadają właściwości lecznicze. Związek z grupy flawonoidów ma czterokrotnie większe właściwości antyoksydacyjne niż witamina C. Pomaga zwalczać wirusy, grzyby i bakterie, oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe, a guz pobiera substancje, które są potrzebne mu do rozwoju.
Czy chmiel może zapobiegać zapaleniu płuc? Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz antygrzybiczne. Badania laboratoryjne potwierdziły pozytywne współdziałanie lupulonów i ksantohumolu.
Chmiel zawiera również fitoestrogeny - związki roślinne, których działanie przypominają ludzkie estrogeny – łagodzą objawy klimakterium. Z badań wynika, że wyciągi z chmielu zmniejszają uderzenia gorąca, co za tym idzie, chmiel może być skutecznym dodatkiem, jako środek wspomagający proces leczenia menopauzy.
Właściwości główne: antyoksydacyjne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, estrogenne, uspokajające.
Waporyzacja: 175°C do 200°C
Krwawnik
Krwawnik wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne.
Zawiera:
-
kamfora
-
cyneol
-
azuleny
-
garbniki
-
flawonoidy, cholina
-
witaminy A,C i K
-
sole mineralne
-
żywica
-
kwas salicylowy, mrówkowy, octowy
Ziele to wspomaga lepsze trawienie, działa żółciopędnie i pobudza apetyt. Przygotowanie naparu z krwawnika i wypicie go, będzie stymulować pracę przewodu pokarmowego; działa rozkurczowo na mięśnie jelit, pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego, działa łagodząco na zapalenia skóry i błon śluzowych, przyspiesza gojenie ran.
Właściwości główne: wspomaga trawienie, hamuje krwotoki wewnętrzne, działa przeciwzapalnie, działa rozkurczowo przy silnych objawach menstruacyjnych, przyspiesza gojenie ran.
Waporyzacja: 50-140°C
Jeżówka
Jest to roślina o różowo-purpurowych kwiatach, która kwitnie tylko w okresie od lipca do października. Właściwości jeżówki w szczególności sprawdzają się w okresie osłabienia odporności organizmu oraz podczas grypy i przeziębienia.
Kwas kawoilo winowy, który jest zawarty w kwiecie wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne przeciwmiażdżycowe jak i hamuje rozwijanie się grzybów.
Zawiera:
-
flawonoidy
-
polisacharydy
-
olejki eteryczne
Napar wspomaga układ immunologiczny, usuwa zalegające wydzieliny, łagodzi kaszel. Jeżówka wspomaga nie tylko przy przeziębieniu, czy grypie, działa również na cerę różnego rodzaju. Posiada właściwości, które chronią cerę, wygładzają ją i regenerują; dodatkiem jest szerokie zastosowanie przy stanach zapalenia skóry, egzemy, opryszczki, owrzodzeń czy nawet oparzeń.
Właściwości główne: immunostymulująco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo, rozkurczowo, żółciotwórczo, żółciopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, regeneracyjnie oraz przeciwwysiękowo.
Waporyzacja: 100-130°C
Lawenda
Zawiera:
-
garbniki (12%)
-
triterpeny
-
kumaryny
-
fitosterole
-
antocyjany
-
kwasy organiczne
-
sole mineralne
-
oleje eteryczne
Zapach olejku lawendowego wpływa uspokajająco i tonująco na układ nerwowy. Wspomaga układ trawienny. Substancje, które zawarte są w liściach lawendy są wsparciem dla układu trawiennego, poprawiając apetyt, przyspieszają trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia.
Kwiat zawiera silne właściwości antyseptyczne oraz przeciwgrzybiczne; olejek lawendowy używany jest w walce z trądzikiem. Wspomaga gojenie ran, regenerację naskórka.
Właściwości główne: działa przeciwdepresyjnie, antyseptycznie i antybakteryjne, stymuluje przepływ krwi. Zmniejsza bóle głowy.
Waporyzacja: 100°C do 125°C
Mech islandzki
Cetraria islandica to roślina, która w medycynie jest stosowana od czasów renesansu. Mech islandzki posiada duże zawartości składników aktywnych, a kwasy porostowe działają bakteriostatycznie.
Wykazuje właściwości, które zwiększają łaknienie, ułatwiają trawienie, działa przeciwwymiotnie. Roślina działa wykrztuśnie, wzmacniająco, przeciwzapalnie. Normuje działanie układu pokarmowego
Porost islandzki nazywany jest również płucnicą islandzką, przez szerokie zastosowanie jako lek na kaszel. Naley do rodziny tarczownicowatych, a jego objętość nie przekracza od 7-8cm.
Roślinę można stosować profilaktycznie, jeśli mamy przesuszoną śluzówkę gardła na przykład od palenia wyrobów tytoniowych czy pracowania w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Zawiera:
-
polisacharydy
-
kwasy porostowe
-
celuloza
-
sole mineralne
-
witaminy z grupy B
Właściwości główne: przeciwzapalny, łagodzi ból zębów i zapalenie migdałków, pomaga uporać się z takimi chorobami jak gruźlica, astma, kaszel, usuwa skurcze żołądka, pobudza trawienie, zwiększa apetyt, rozwiązuje problemy z bezsennością.
Waporyzacja: 100-140°C