Niektóre zioła mogą służyć do szybszego pozbycia się przeziębienia, inne zaś działają na organizm uspokajająco, przeciwzapalnie, odkażająco, czy nawet przeciwgorączkowo.
Waporyzacja ziół, to nic innego jak przyswajanie właściwości zdrowotnych, poprzez odparowanie składników aktywnych, które są w nich zawarte, jednakże ważna w tym jest również temperatura waporyzacji ziół. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni waporyzator, który można zakupić na naszej stronie internetowej vapuj.pl, gdzie również jest wypis ziół, jednakże zapraszam do przeczytania artykułu i zapoznania się z podstawami aromaterapii i waporyzacji ziół.
Zawartość:
-
garbniki, gorycz
-
kwasy organiczne
-
karoten
-
związki żywicowe
-
witaminy A, C, B
-
minerały (wapń, sód, potas, magnez, cynk, żelazo)
-
olejki eteryczne
Właściwości główne:
-
posiada działanie antyseptyczne
-
ogranicza potliwość
-
działa pielęgnacyjnie na skórę
-
łagodzi różne dolegliwości
Działanie:
Najczęściej wykorzystuje się liście szałwi. W liściach znajduje się olejek eteryczny, który stosowany jest w leczeniu różnych dolegliwości takich jak przeziębienie, obniża poziom cukru we krwi, depresji, wyczerpaniu, senności, a także łagodzi bóle miesiączkowe oraz odczuwalny gorąc przy menopauzie.
Jedną z właściwości szałwii jest pobudzenie organizmu do produkcji soków trawiennych. Napar posiada działanie wykrztuśne i ściągające. jest doskonałym pomocnikiem przy wydalaniu krztuszącej wydzieliny z oskrzeli oraz przy zwalczaniu gorączki. Wspomaga pracę układu trawiennego, a napar łagodzi również zapalenie gardła i skóry.
Waporyzacja: 125-150°C
Zawartość:
-
flawonoidy
-
olejek eteryczny
-
garbniki
-
procjonidy
-
leukoantocyjany
-
eugenol
Właściwości główne:
-
działa przeciwzapalnie
-
posiada właściwości odkażające
-
łagodzi ból gardła i kaszel
-
uspokaja
-
wspomaga przy biegunce i zatruciu pokarmowym
Działanie:
Lipa działa przeciwgorączkowo, a także przeciwzapalnie. Wykorzystuje się ją przy stanach zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Zioło pomoże złagodzić ból oraz nie dopuści do po ponownego rozwinięcia się stanu zapalnego.
Kwiatostan lipy działa przeciwskurczowo. Osoby, które borykają się z nadmierną nerwowością, czy z problemami ze snem powinny stosować napar z kwiatów lipy. Napar również świetnie oddziałuje przy uszkodzeniach skóry.
Waporyzacja: 150°C
Zawartość:
-
olejek eteryczny
-
flawonoidy
-
karotenoidy
-
fenolokwasy
-
związki goryczkowe
-
sterole
-
sole mineralne
Właściwości główne:
-
zwiększa pocenie się
-
antyseptyczne
-
odświeża
-
relaksuje
Działanie:
Mięta pieprzowa (łac. mentha piperita) jest nazywana również miętą lekarską. Można ją spotkać w stanie naturalnym w Europie i Ameryce Północnej. Silne działanie mięty przy zastosowaniu zewnętrznym znieczula skórę, wywołuje uczucie chłodu i zmniejsza uczucie świądu.
Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Mięta pieprzowa jest również stosowana w kosmetyce jako pasta i proszek do czyszczenia zębów. Znajduje również zastosowanie w pielęgnacji włosów. Wspomaga przy leczeniu łupieżu.
Waporyzacja: 130°C do 160°C
Właściwości główne:
-
hamuje rozwój grzybów
-
działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo
-
antydepresowo
-
pobudza krążenie
-
poprawia koncentrację
Działanie:
Badania wynikają, że najwięcej prozdrowotnych substancji zawiera olejek z trawy cytrynowej (tak zwany olejek lemongrasowy).
Trawa cytrynowa znalazła miejsce przy leczeniu niestrawności i braku apetytu. Działa również jako lek przeciw kaszlowi, rozkurczowy, przeciwreumatyczny. Wywiera również korzystny wpływ na poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Ostatnie badania wykazały, że cytral, który jest zawarty w trawie cytrynowej przejawia właściwości przeciwnowotworowe.
Waporyzacja: 100-150°C
Zawartość:
-
olejek eteryczny
-
tymol
-
cyneol
-
linalool
-
octan bornylu
Właściwości główne:
-
antyseptyczne
-
wykrztuśne
Działanie:
Tymianek posiada działania bardziej przyziemne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Oprócz właściwości leczniczych, tymianek jest wykorzystywany w sferze gastronomicznej jak i również doskonale się sprawdza w sferze kosmetycznej.
Często występuje w preparatach o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym, napotnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Zioło znajduje się również w syropach na kaszel, ponieważ działa wykrztuśnie. Tymianek ma również działanie rozkurczowe, a także uspokajające. Preparaty zawierające tymianek pobudzają wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego.
Waporyzacja: 190°C
Zawartość:
-
flawonoidy
-
garbniki
-
kwasy organiczne
-
substancje śluzowe
-
pektyny
-
sole mineralne
Właściwości główne:
-
rozrzedza śluz w górnych drogach oddechowych
-
łagodzi suchy kaszel
-
szybsze gojenie się ran
Działanie:
Babka lancetowata to środek stosowany do leczenia szeregu dolegliwości. Spotykana jest na terenie Polski, choć rośnie także w Afryce i Azji.
Roślina zalicza się do gatunku bylin. Jest to zioło, które doskonale sprawdza się w przypadku leczenia chorób górnych dróg oddechowych, rozrzedza ona śluz i wspiera oczyszczanie dróg oddechowych.
Babka lancetowata ma również właściwości łagodzące suchy kaszel, leczenie stanów zapalnych układ pokarmowego, zapalenie spojówek, świąd oraz pozwala na szybsze gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń.
Waporyzacja: 50-100°C
Właściwości główne:
-
niweluje drżenie dłoni
-
łagodzi ataki paniki
-
działa uspokajająco
-
zmniejsza ciśnienie krwi
Działanie:
Waleriana charakteryzuje się właściwościami uspokajającymi i kojącymi nerwy.
Zioło posiada działanie wyciszające organizm w stanach napięcia nerwowego oraz przy trudnościach w zasypianiu. Kozłek leczniczy polecany jest osobom żyjącym w stresie, w stanie nerwowym i mającym problemy ze snem.
Może przynieść ulgę w następujących dolegliwościach: drżeniu rąk, atakach paniki, palpitacji serca, nerwowym poceniu się, napiętych mięśniach, nadpobudliwości, przy zaburzonej koncentracji, bezsenności, skurczach mięśni, bólach menstruacyjnych, kolkach, bólach głowy czy wysokim ciśnieniukrwi.
Waporyzacja:185°C do 220°C
Zawartość:
-
kwas oleanolowy
-
kwas kwas ursolowy
-
eugenol
-
karwakrol
Właściwości główne:
-
działa antyseptycznie
-
wspomaga układ nerwowy
-
działa uspokajająco i kojąco
-
wspomaga układ oddechowy
Działanie:
Tulsi (ocimum tenuiflorum), to roślina rosnąca w południowej Azji, jednakże uprawiana jest na całym świecie ze względu na jej właściwości lecznicze. Nazywana jest również “eliksirem życia”
Bazylia indyjska (tulsi) jest sporządzana w postaci naparu i ma na celu złagodzić objawy stresu. Tulsi wzmacnia regenerację komórek nerwowych mózgu i centralnego układu nerwowego; dzięki temu znacznie poprawia się kondycja pamięci.
Właściwości antyseptycznie działają oczyszczająco na układ oddechowy przez metodę inhalacji.
Waporyzacja:130-180°C